Výprodej vrcholí
slevy až 50 %
2. 8. 2024
Hiking, treking, backpacking, alpský treking. Už jste tyhle pojmy někdy slyšeli, ale stále vám není úplně jasné, jaký je mezi nimi rozdíl? Nevadí. V následujících pár řádcích se to pokusíme vysvětlit.
Všechny aktivity - hiking, treking, alpský treking a backpacking mají společné pouze jedno - pohyb v horách. Naopak zásadně se mezi nimi liší způsob, délka, obtížnost a typ terénu, kterým se člověk pohybuje. Samozřejmě každá aktivita má pak i svá specifika a nároky na výbavu, oblečení a v neposlední řadě fyzickou zdatnost a zkušenost. Pojďme si tedy jednotlivé aktivity rozebrat do detailu.
Hiking a treking se často používají jako synonymum. Z našeho pohledu vidíme v aktivitách takovýto rozdíl.
Hiking pochází z anglického slova “to hike” - chodit. V podstatě je to dlouhá procházka či výlet, u nás známá jako (pěší) turistika. Jde o výlety po značených stezkách a turistických cestách v relativně nenáročném terénu, jako jsou louky, lesy, lesní stezky nebo stezky podél řek a jezer. Obvykle jsou to jednodenní výlety, kdy se vracíš zpět na výchozí místo. Můžeme sem ale zařadit i vícedenní túry v jednoduchém terénu s přenocováním na ubytovnách, v kempech nebo na nouzových nocovištích. Takže pokud tzv. hajkuješ, tak výletuješ v přírodě na lehko a v nenáročném terénu.
Treking je podobný hikingu/turistice, ale s tím rozdílem, že se jedná o několikadenní výlety v náročnějším horském prostředí, například s přespáním na horské chatě, noclehárně či ve stanu, kdy následující den pokračuješ v cestě. Treking je rozhodně fyzicky náročnější aktivita a klade nároky nejen na fyzičku, ale i na kvalitnější vybavení a oblečení. V terénu se totiž v případě nepříznivého počasí musíš spolehnout jen sám/sama na sebe.
Zároveň je treking velmi populární a finančně dostupná aktivita, díky které můžeš objevit krásná a téměř nedotčená místa. Jako bonus si při něm lze otestovat i psychickou odolnost, protože uprostřed divočiny na tebe může čekat spousta nástrah, od počasí a terénu počínaje. Je to tedy skvělá příležitost, jak vystoupit ze své komfortní zóny a odnést si z toho vnitřní růst a dobrý pocit sám ze sebe.
Jako doplňující je třeba zmínit, že trekovat nemusíš jen v horách, ale třeba i v džungli nebo poušti, ale vzhledem k našim geologickým a klimatickým podmínkám mluvíme hlavně o horském trekingu.
Vyznavače backpackingu slangově označujeme jako “batoháře”, nebo taky můžeš slyšet výraz tzv. “jít na těžko”. Jde o vícedenní cestování či túry s batohem, kde si neseš veškeré potřebné vybavení k žití i přežití. Tím vybavením je spacák, karimatka, stan nebo přístřešek, potřeby na vaření, jídlo, voda, oblečení, malá lékárnička apod. Protože si na zádech v podstatě neseš vše “co si naložíš”, objem a obsah batohu musí být co nejmenší, nejlehčí a nejvýkonnější. Tady je potřeba vybírat z vybavení a oblečení opravdu pečlivě a zvážit každou věc i gram navíc. Backpacking navíc může zahrnovat různé druhy terénu a prostředí, podle zvolené trasy a na cestě tak můžeš být i několik dnů, týdnů, dokonce i měsíců.
V českém ekvivalentu alpský treking je v podstatě treking v alpském prostředí, kdy absolvuješ túry ve vysokohorském prostředí s výrazným převýšením. Ve srovnání s předchozími aktivitami tady potřebuješ vyšší fyzickou připravenost. Alpský treking může být synonymem i vysokohorské turistiky (zkratka VHT). Terén je často velmi obtížný, skalnatý a může zahrnovat ledovce, sněhová pole či krátké úseky lezení s navázáním na lano. Tahle forma vyžaduje kromě skvělé fyzické kondice i tvoji relativní odbornost a zkušenost s pohybem v takovém terénu plus znalost výbavy, kterou je nutné mít (jištění, mačky, cepíny...). Pokud nemáš potřebné zkušenosti a máš chuť něco takového zažít, lze se vydat na trasu s horským vůdcem nebo případně vyrazit s přáteli, kteří potřebné zkušenosti mají.
Co se týče délky, tak u alpine trekingu jsou to často vícedenní túry s přenocováním ve stanech nebo horských chatách. Můžeš ale absolvovat i jednodenní alpský trek, kdy se vracíš zpět na výchozí bod, nejčastěji na horskou chatu.
Základní rozdíly tedy spočívají v délce výletu, obtížnosti terénu a přístupu k vybavení. Hiking je obecný termín pro pěší výlety, treking se zaměřuje na vícedenní výlety v horském prostředí, alpský treking na vysokohorské terény a backpacking na cestování s batohem, které může být jak krátkodobé, tak dlouhodobé.
Pro každou aktivitu se v závislosti na počasí mění i skladba oblečení a vybavení. Na hiking v ideálním počasí můžeš jít klidně v pohodlných bavlněných kalhotách a tričku, kdežto treking už budeš spíše provozovat v kvalitních prodyšných kalhotách či šortkách, funkčním tričku a záložní nepromokavé membránové bundě. Na alpský treking, kromě bezpečnostního vybavení, můžeš zvážit mimo jiné např. přibalení izolační péřové bundy nebo slabších rukavic. Pro backpacking bude klíčový kvalitní batoh o větším objemu a následně volba lehkých a funkčních kousků oblečení i vybavení.
Hlavní rozdíl aktivit je v terénu, náročnosti a výbavě. Ať už budeš podnikat backpacking nebo se vydáš do vysokohorského terénu na přechod ledovce, je důležité zvážit fyzickou připravenost, zkušenosti a zvolit vhodnou výbavu. Každá aktivita má něco do sebe a kromě toho, že je spojuje pohyb v přírodě, mají ještě jedno společné - pocit svobody a spoustu nevšedních zážitků.