HANNAH. V POHYBU OD ROKU 91. - No Limits Himalaya 2016

No Limits Himalaya 2016
Honza Krauskopf s Michalem Horackem na Behu pro Paraple.jpg No Limits Himalaya 2016_pripravy_01.JPG No Limits Himalaya 2016_pripravy_02.JPG No Limits Himalaya 2016_pripravy_03.JPG
No Limits Himalaya 2016_pripravy_04.JPG No Limits Himalaya 2016_pripravy_05.JPG No Limits Himalaya 2016_pripravy_06.jpg No Limits Himalaya 2016_pripravy_07.jpg

No Limits Himalaya 2016

Studenti plzeňských gymnázií se připravují s vozíčkářem na náročnou expedici do indické Himálaje

Plzeň / Deset studentů plzeňských gymnázií ve věku 15-19 let se společně s vozíčkářem Janem Krauskopfem chystá v létě do oblasti Malého Tibetu v indické Himálaji. Během expedice, kterou podniknou v termínu 10. 8. až 1. 9. 2016 chtějí natočit dokumentární film a plánují setkání s dalajlamou. Akce navazuje na předchozí úspěšné studentské expedice do Arménie, Ruska, Sýrie nebo Vietnamu, které pořádal rovněž SK ASK ČR Klub cestovatelů Plzeň. Současnou expedici absolvují studenti v rámci plnění prestižního mezinárodního programu DofE - Cena vévody z Edinburghu. Většina členů skupiny bude mít po absolvování expedice splněný nejnáročnější zlatou úroveň tohoto programu DofE. Je pravděpodobné, že po absolvování expedice budou studenti přebírat ocenění od některého z členů britské královské rodiny, která tento program zaštiťuje. Půjde vůbec o první studenty Plzeňského kraje, kteří mohou této nejprestižnější mety dosáhnout.

 

Na náročné podmínky expedice se studenti připravují intenzivně již od února tohoto roku, kdy proběhl expediční workshop na západě Čech. Při něm se studenti seznámili s náročnými kritérii mezinárodní expedice DofE. Prošli ve spolupráci s Vodní záchrannou službou v Plzni kurzem první pomoci, učili se pracovat s mapou, seznámili se s budhistickou kulturou, ale i rolemi v expedičním týmu a základy skupinové psychohygieny, nacvičovali jednání v rizikových a krizových situacích, byli seznámeni s expediční výbavou a výstrojí. Expediční tým se vzdělával také v oblasti crawdfoundingu, projektového financování a PR prezentace. O Velikonocích proběhla cvičná expedice v Českém lese, při níž studenti zkoušeli dovednosti, bez nichž se v Himálaji neobejdou. „Absolvovali jsme noční topografii, bojovali s nástrahami vymrzlých stanů, hledali jsme vodu tam, kde nebyla, ale přece jsme ji našli. Vařili jsme na benzinových vařičích, které budeme na horách využívat. Učili jsme se s Honzou zdolávat překážky a kormidlovat invalidní vozík v nepříznivém terénu. Natáčeli jsme reportáž s Českou televizí a naše propagační spoty," napsali studenti o 50kilometrové expedici na své oficiální facebookové stránce No Limits Himalaya 2016. Ta má v současnosti již skoro 1000 podporovatelů.

 

Expedice získala čestnou záštitu od výkonného ředitele programu DofE Czech Republic, Tomáše Vokáče, který říká: “Výjimečná nejen z hlediska studentských středoškolských aktivit v České republice, ale i ve světě, je expedice No Limits Himalaya 2016 tím, že studenti zapojili do svých expedičních aktivit i pomoc vozíčkáři, kterému chtějí pomoci se do těchto jim nepřístupných míst dostat. Nejmladšímu účastníku expedice je 15 let, to samo za sebe říká mnohé.” Přislíbené je udělení záštity nad expedičními aktivitami prvním náměstkem primátora města Plzně Martinem Baxou. V jednání je udělení oficiální záštity i ze strany Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Předjednána je oficiální záštita expedice zástupcem zástupcem britské velvyslankyně v ČR, Timem Voasem. V České republice naprosto výjimečné studentské expedici vyjádřil podporu i Dan Přibáň, který je zároveň i jedním z patronů programu www.dofe.cz. “Mně se strašně líbí, že oni tou svojí cestou ukazujou, že lidé s postižením nejsou žádní exoti, kolem nichž bychom měli chodit opatrně. Měli bychom je brát jako rovnocennné lidi a jsem rád, že toto poselství tato chystaná expedice pošle dál, takže jim všem držím palce,” řekl ve své zdravici Dan Přibáň. Člen expedice Jan Krauskopf, student Západočeské univerzity v Plzni, který je po nehodě na motocyklu upoután na invalidní vozík, se účastnil letošní benefice pořadu StarDance. Na konci dubna pak O2 Pražská Štafeta 4x5 2016, při níž expediční aktivity podpořil i Michal Horáček.

 

Studenti plánují svoji expedici při pravidelných schůzkách, které se konají každý pátek v plzeňské kavárně Kačaba, která zaměstnává lidi se zdravotním znevýhodněním. Kromě samotné přípravy expedice zde studenti připravují mnoho doplňkových expedičních aktivit. 26. 5. 2016 od 17 - 20:00 se uskutečnilo veřejné setkání ve Škoda sport parku Plzeň se známým plzeňským horolezcem Honzou “Trávou” Trávníčkem, společně s Radkem Jarošem zdolali nebezpečný himálajský vrchol K2. Společně se studenty měli hosté možnost si s Honzou povídat o jeho horolezeckých zkušenostech, bylo možné si vyzkoušet i lezení na horolezecké stěně. Oba horolezci expediční skupinu podporují.

 

 

29. 5. 2016 se tým No Limits Himalaya 2016 účastnil v pražských Letenských sadech benefiční sportovně společenské akce – Běhu pro Paraple. 17. ročník zahájil jako každý rok Zdeněk Svěrák. Tým zde poběží společně s týmovou terapeutkou Hanou Melicharovou z Centra Paraple, která říká: “Zápal a energie těchto dospívajících lidí, se kterou do projektu jdou, je úžasná. Ale přece jen Honza potřebuje někoho s sebou, kdo ho dobře zná a postará se i o jeho fyzický stav, celé skupině budu nápomocná a moc se na expedici těším. S Honzou se společně zúčastníme náročného Metrostav Handy cyklomaratonu, doufám, že fyzická příprava na MHCM nám pomůže tuto náročnou himálajskou expedici zvládnout.”.

 

O svých aktivitách studenti informují na svém blogu No Limits Himalaya 2016, který vzhledem k mezinárodnímu přesahu expedice studenti vytvářejí i v anglické jazykové mutaci.

Hannah Pilsen Trail 2017

27.03.2017

Seriál běhů v přírodě...
>>> více

Klid před bouří

21.03.2017

Hannah Grant...
>>> více

MČR (IPCAS)

16.03.2017

lyžování nevidomých...
>>> více

Noční běh pro...

14.03.2017

termíny, info,...
>>> více

Jarní kolekce

13.03.2017

již v prodeji...
>>> více

DiscoverNow/ Finsko

07.03.2017

cesta za polární září...
>>> více