HANNAH. V POHYBU OD ROKU 91. - Matterhorn 2016

Matterhorn 2016
Matterhorn 2016_01.jpg Matterhorn 2016_02.jpg Matterhorn 2016_03.JPG Matterhorn 2016_04.JPG
Matterhorn 2016_05.jpg Matterhorn 2016_06.jpg

Matterhorn 2016

INTRO

Většinu dětství jsem prožil v Beskydech, a aniž bych si to uvědomoval, zanechalo to na mne trvalé následky. Neustálé nutkání cítit pod nohama kameny se často setkalo s nepochopením okolí a vedlo k zásadním okamžikům mého života. Našel jsem díky němu opravdové přátelství a také svou manželku, se kterou máme 2 nádherné děti. V současné době do Beskyd musíme dojíždět pro pravidelnou dávku přírody vzhledem k jinak neutlumitelným abstinenčním příznakům.

 

Pak přišla nová touha, dostat se výše. Beskydy se střídaly s Tatrami a Julkami, ale nemohl jsem se zbavit pocitu, že tomu něco chybí. Garáž vytapetovaná plakáty Himalájí mého otce nic nezlehčila a potýkal jsem se i s novou úchylkou- neustálé sledování času. Tento problém mně pomohl vyřešit trail running. Do dneška nechápu, že mě nenapadlo dříve se rozběhnout a otevřít si tak zcela nové obzory a umocnit míru zážitků. Tenisky již vystřídaly pohorky téměř všude a začalo mě trápit, jak smutně vypadají v botníku. Přišel jsem na způsob jak jim pomoci. Dostat se ještě výše a posunout se na další pomyslnou metu.

 

Letos v červenci oslavím 30. narozeniny a zkusím si nadělit speciální dárek. Matterhorn. Hora, která je nejkrásnější na světě mě už dlouho pronásledovala. Nutkání bylo neúprosné a musel jsem situaci vyřešit. S dětmi přišel i větší pud sebezáchovy a také specifika cesty na „Maťas“, vedly k rozhodnutí tuto cestu podniknout s guidem. Vstříc mně vyšel Vojtěch Dvořák a po seznamovacím lezení v jeho teritoriu nebylo co řešit. 18.7. začne aklimatizace v okolí Breithornu (4164), výstup na Matterhorn povede hřebenem Hörnli.  Třešničkou na mém narozeninovém dortu pak je materiální podpora společnosti Hannah (#hannahgrant). Nemohu se například dočkat okamžiku, kdy vylezu ze spacáku (Sherpa 160) a připnu cepín na batoh (Element 30).

 

Dále už budu potřebovat jen štěstí a počasí. Věřím, že mi tato akce přinese mnoho zkušeností a obávám se, že vyvstane také nová otázka…Bude výška příštího vrcholu začínat číslem 5? Nechci se, ale dívat moc dopředu…nyní je na řadě první SUMMIT!

 

PŘÍBĚH ZAČÍNÁ

Den D se nezadržitelně blíží. Potkal mě už i první třes, když jsem si dal většinu věcí na hromádku. Zítra tankujeme plnou a hybaj do hor!

 

Četl jsem krásný článek o Matterhornu, kde byla zmíněna kniha Men and the Matterhorn (G. Rébuffat). Autor jeho výjimečnost popisoval příběhem z dětství. Kdykoliv někdo mluvil o horách, představil si prostě kopec, určitý tvar, který ho provázel celým dětstvím. Jakmile ve škole dostali úkol nakreslit dům, květinu, horu, spousta dětí nakreslila právě ten určitý tvar kamenné pyramidy. Když poprvé viděl samotný Matterhorn, zamiloval se. Byla to totiž ta hora z jeho dětských představ a věřím, že není jediný kdo to takto má. Já za sebe přikládám par faktů o této výjimečné hoře.

 

Matterhorn- Monte Cervino- 4478 m

Název je odvozen ze švýcarského pojmu pro louku a dal by se převést jako „vrchol luk“. Název souvisí i s odlišným klimatem v Zermattu v polovině 18. století, kdy louky a pastviny sahaly mnohem výše než dnes. Je to 7. nejvyšší hora Alp.

 

Matterhorn má čtyři hlavní hřebeny. Severovýchodní hřeben Hörnligrat je považován za nejjednodušší přístupovou cestu na vrchol a je to také cesta prvovýstupu z 14.7.1865. Liongrat je jihozápadní hřeben, severozápadní Zmuttgrat je nejdelším hřebenem a jihovýchodní Furggengrat je považován za nejtěžší cestu.

Celkem na vrchol vede přibližně 25 cest. Nejméně frekventovanou cesta vede přes Zmuttgrat, jelikož cesta není často přístupná vzhledem ke špatným podmínkám. Tato severní stěna je považována za jednu ze šesti „great north faces of the Alps“.  Za normálku se považuje cesta ze švýcarské strany přes Hörnligrat, která bude i mou cestou (obtížnost dle UIAA III, IV+ v oblasti fixních lan pokud bychom je nepoužili).

Matterhorn vyleze každý rok zhruba 3000 lezců, 80% z nich jsou vůdci s klienty. V roce 1950 byla navržena lanovka na vrchol, ale projekt byl zrušen po demonstracích tisíců lidí před italskou vládou.

Poslední zajímavostí je, že se Matterhorn dostává, v mnohých statistikách, do top 10 nejnebezpečnějších hor na světě. Tato nebezpečnost, ale pramení hlavně z velkého množství úrazů díky často padajícímu kamení, které je ovlivněno „přeplněností“ hory v době top sezóny a také sesuvem hornin díky postupnému tání trvalé zmrzlých úseků.

 

 

Hannah Pilsen Trail 2017

27.03.2017

Seriál běhů v přírodě...
>>> více

Klid před bouří

21.03.2017

Hannah Grant...
>>> více

MČR (IPCAS)

16.03.2017

lyžování nevidomých...
>>> více

Noční běh pro...

14.03.2017

termíny, info,...
>>> více

Jarní kolekce

13.03.2017

již v prodeji...
>>> více

DiscoverNow/ Finsko

07.03.2017

cesta za polární září...
>>> více