close

Hlavní menu

             

Hannah Grant podporuje

Cestuj s námi! Má vlast - 2. etapa

Na zbytek Šumavy jsme volili cestu jinou než klasicky turistickou. Dozvěděli jsme se, že podél česko-německé hranice vede stezka, která ji kopíruje a tomu se jen těžko odolávalo. A tak jsme se vydali prozkoumat neznámé kousky Šumavy!

V pátek brzy ráno jsme sedli na vlak (v bolestivých 6h!) a vyrazili směrem do Železné Rudy, kde jsme posledně ukončili 1. etapu. Z města jsme se do prvních kopců nechali ještě vést značenou cestou, ale potom už převzal navigační žezlo Matěj!

Cestuj s námi - projekt Má vlast

A dál jsme pokračovali lesními cestami až pod Jezerní horu, která shlíží na Černé a Čertovo jezero.

Cestuj s námi - projekt Má vlast

Nicméně je třeba upozornit na to, že Jezerní hora leží v Národní přírodní rezervaci Černé a Čertovo jezero, jak značí cedule i pruhy na stromech. Žije zde totiž mimo jiné pár posledních jedinců tetřeva hlušce a další vzácné druhy, proto je vstup na toto území zakázán. Takže jsme ztišili krok i hovor a rezervaci obešli po cestičce, která nás vedla vně jejích hranic, a která nás konečně dovedla až na samé hranice republiky, kde se nám už konečně otevřely ty pravé šumavské výhledy na sousední Bavorský les.

Cestuj s námi - projekt Má vlastuprostřed Velký Javor, nejvyšší hora Bavorského lesa a celé Šumavy

Cestuj s námi - projekt Má vlastcesta vedoucí na vrcholy Velký a Malý Ostrý

Tento víkend jsme měli mnohem větší štěstí na počasí, sluníčko nám přálo celou dobu!

Cestuj s námi - projekt Má vlast

státní hranice jsou značené bílými tyčemi

Cestuj s námi - projekt Má vlaststezka chvílemi vedla spíše cestou-necestou, ale šumavská příroda tu byla o to krásnější

A když jsme konečně podél hranic došli až na Velký Ostrý, tak teprve tam jsme si uvědomili, že na Šumavě už opravdu začíná zima! Z jižní strany svahu, odkud jsme šplhali nahoru, nás do zad hřálo sluníčko, ale na straně severní jsme vstoupily do zmrzlé krajiny.

Tak jsme pokračovali dál po hranicích, potkávali další hraniční tyče i německé rozcestníky, setkali se i s rozvodím Labe a Dunaje a dál pomalu postupovali po úzkých stezkách lesem.

Cestuj s námi - projekt Má vlast

Podél hranic jsme došli až za vrchol jménem Lomníčky a tam jsme se opět narazili na modrou turistickou trasu. Chvíli jsme přemýšleli, zda pokračovat přes Všerubskou vrchovinu až do České Kubice, která leží na hranicích CHKO Český les anebo se vydat do Nýrska a zakončit tak šumavskou část trasy přesně na jejích hranicích.. A nakonec se rozhodli pro Nýrsko, vrchovinu necháme až na příště, až budeme zase plní sil (no a po Vánocích i cukroví)!

Cestuj s námi - projekt Má vlastNa cestě jsme tentokrát strávili jenom jednu noc a víc jsme fotili a užívali si přírody než šlapali- za dva dny jsme postoupili jen o dalších 35 km, takže teď máme ujitých celkem 100 km z těch cca 1800 km kolem ČR - máme co dohánět! Ale i když jsme tentokrát moc kilometrů neušli, zase jsme poznali úplně novou část Šumavy. Té Šumavy, kde nejsou asfaltové cesty a kde se člověk dostane ke klidu a k té krásné přírodě zase o trochu blíž.

Příště tedy máme v plánu se (tentokrát už doopravdy!) dopracovat k Českému lesu a dojít až na Rozvadov, který většina z nás zná jenom jako zastávku na pumpě cestou na dovolenou! Uvidíme, jak se nám půjde mezi Vánočními svátky a Novým rokem, až budeme posilnění bramborovým salátem a cukrovím!

Další příběhy, mapky i fotografie z našeho obcházení České Republiky i odjinud najdeš na www.cestujsemnou.cz nebo na našich sociálních sítích na FB nebo IG Cestujsemnou.cz.

Tak zase příště ahoj!

Sylva a Matěj

Cestuj s námi - projekt Má vlast