close

Hlavní menu

             

Hannah Grant podporuje

Cestuj s námi! Má vlast - 3. etapa

Znáte to, jak se říká, že třetí den na horách bývá kritický? Vypadá to, že tohle pravidlo se vztahuje i na naší třetí etapu. Tu jsme museli přesunout dokonce dvakrát. Poprvé to bylo, když jsme mezi svátky místo turistiky marodili, a podruhé, když jsme se odvážili vyrazit na Šumavu jen s běžkami, ale vzhledem k nové nadílce sněhu, běžky nebyly zrovna to pravé, a tak jsme se (po pás zapadnutí ve sněhu) rozhodli, že tohle není to, co u hranic hledáme.

Po večerním výstupu a noci na Třístoličníku, jsme se rozhodli, že se vrátíme na vlak a zkusíme štěstí zase příště.

Cestuj s námi - Sylva a Matěj cestují po hranicích ČR

cestou na Třístoličník

A napotřetí, v termínu, kdy jsme měli naplánovaný 3 denní výlet do Krkonoš, jsme se rozhodli, že navzdory tomu, že budeme na druhém konci republiky, stejně zase kus hranic pokoříme a uděláme si takovou malou „hraniční“ zacházku na Sněžku!

Byli jste někdy na sněžnicích? Určitě ano, ale pro nás to byla premiéra, ovšem i tak jsme tušili, že to bude super zážitek, ale nebyli jsme si úplně jistí co čekat a hlavně jak se nám půjde.

Ale hned první den jsme se na půjčených sněžnicích vydali rovnou na Sněžku, jen jsme doufali, že nám silný vítr dovolí vydrápat se až na vrchol.

Cestuj s námi - Sylva a Matěj cestují po hranicích ČR

Vyráželi jsme z Horní Malé Úpy, po červené trase, a měli jsme to štěstí, že její větší část byla čerstvě zasněžená a turisty zatím neporušená.

Cestuj s námi - Sylva a Matěj cestují po hranicích ČR

Ale jak jsme stoupali, zvedal se vítr a tím pádem klesala i pocitová teplota.

Cestuj s námi - Sylva a Matěj cestují po hranicích ČR

Oba přímo fotogenicky namrzlí, ale spokojení: bunda Render a Rendeza s námi zatím prošla alpskými letními bouřkami, podzimními celodenními deštíky, i ledovým větrem a pocitovkou -20°C. Pokaždé nás podržela, neprofoukla, nepromokla, jen pod ní měníme vrstvy a pak je opravdu na celoroční použití.

Až ve chvíli, kdy si s námi vítr nekompromisně pohazoval ze strany na stranu, jsme se rozhodli, že tedy vrchol Sněžky necháme jiným, a vydali se stezkou po úbočí hory.

Cestuj s námi - Sylva a Matěj cestují po hranicích ČR

Nikdy jsem tuhle zateplenou sukni nenosila, jen se mi vždy líbila, také je s ní už na dálku poznat, že to stvoření zabalené v zimním oblečení nejspíš nebude muž, ale spíš asi žena! Ale až letos jsem konečně objevila její kouzlo - absence zmrzlého pozadí zaručena! 

Ale odměnou za rozhodnutí vrchol nakonec vynechat nám byla chvilička, kdy se nám dokonce i ukázalo sluníčko a téměř i vrchol Sněžky, který byl jinak celý den stydlivě zahalený do mraků.

Cestuj s námi - Sylva a Matěj cestují po hranicích ČR

Sestup byl tedy zase o něco pozitivnější, slunce v zádech a už jsme sypali dolů po žluté stezce až do Velké Úpy a večer hezky do tepla chalupy (kterou jsme tentokrát nahradili stan) a nabrat sil na druhý den! Jediný den a oba jsme sněžnicím propadli. Ta zasněžená krajina, a to štěstí, že jsme téměř celou trasu prošlapávali jako první, to byl tak krásný zimní zážitek, že nás oba mrzí, že zima už za chvíli končí a my už na sněžnice letos nejspíš nevyrazíme.

Druhý den jsme se ale stejně rozhodli pro změnu. Posledně na Šumavě jsme zkusili běžky a náš odhad nebyl právě nejlepší, tak jsme doufali, že pro tentokrát už běžky budou tou správnou volbou!

Z Horního Maršova směrem do Horní Malé Úpy, odkud jsme předchozí den vyráželi na Sněžku, vede Krkonošská magistrála, vyhlášená běžkařská trasa procházející téměř celými Krkonošemi. My se rozhodli jí částečně využít a konečně si také trochu víc zaběžkovat. Počasí nám ale „přálo“ skoro stejně jako předchozí den, jen o něco méně foukalo. Zato mlha byla jako mléko, a to mělo taky něco do sebe.

Cestuj s námi - Sylva a Matěj cestují po hranicích ČR

Matěj pomalu mizející v mlze, nám, pomalejším běžkařům 

Až jsme se opět setkali s naší oblíbenou značkou, motivem spojujícím všechny naše malé etapy. A na fotografii vzadu u cesty dokonce i nenápadný hraniční kámen, který vykukuje zpod vrstvy sněhu, šťastná shledání!

Cestuj s námi - Sylva a Matěj cestují po hranicích ČR

Během dne jsme ale objevili i nepochybnou výhodu sněžnic - o dost méně se z nich padá!

Cestuj s námi - Sylva a Matěj cestují po hranicích ČR

A po 17 km jsme dorazili do Horní Malé Úpy, a tím uzavřeli naší sněžnou etapu. Vyběžkovaní, čerstvě zamilovaní do sněžnic a zase o kousíček dál po naší hraniční trase!

Další příběhy, mapky i fotografie z našeho obcházení České republiky i odjinud, najdete na www.cestujsemnou.cz nebo na sociálních sítích: FB nebo IG Cestujsemnou.cz.


Tak zase příště ahoj!

Sylva a Matěj

Cestuj s námi - projekt Má vlast