close

Hlavní menu

             

Hannah Grant podporuje

Cestuj s námi! Má vlast: 6. etapa - Ašský výběžek

Už dlouho jsme se v hranicích neposunuli. Však znáte to všemi nenáviděné heslo… Nejdřív práce a pak zábava. Ale další heslo „Co můžeš udělat dnes, do zítra ti neuteče.“ nám nakonec pomohlo se od těch povinností utrhnout a posunout se zase o kousek dál v poznávání Naší vlasti.

Čekala nás konečně Aš, město, které známe jen z křížovek (no přece české město na 2 písmena!) a celý Ašský výběžek, kombinace památek, lesů a hraničních potoků.

Jen pár kroků za Planou, odkud jsme vyráželi (dovolili jsme si vynechat prvních několik km asfaltu z Chebu do Plané, ať si užíváme raději přírody), jsme zapadli do lesů a napojili se na hraniční stezku.

Na první den jsme měli naplánováno 30 km a tam, kde to půjde, se hlavně držet na hranicích. To ale trochu ztěžovaly hraniční potoky a mokřiny kolem nich. A tak se hraniční stezka musí střídat buď s broděním, čvachtáním, anebo motáním se v lese a hledáním sušších míst.

Přímo na hranicích na této etapě čekají hned 3 zajímavá místa (a pro nás také zcela nečekaná, vypadá to, že budeme muset zapracovat na našich přípravách!).

První z nich, Most Evropy, už podle názvu napoví, že to bude něco velkolepého. A taky, že ano! Roztomilý dřevěný mostík vedoucí přes hraniční potok - jeden jeho konec v Německu a druhý až u nás v České republice! (Postaven byl na počest českoněmeckého přátelství v roce 2008 a leží jen 6,5 km chůze z Aše.)

 

A jen o pár set metrů dál se nachází zřejmě nejpůsobivější místo celého Ašského výběžku. Nejzápadnější bod ČR! I když je možné, že tu atmosféru vytvořila hlavně ta silně prozápadní kombinace slunce zapadajícího směrem na západ od Nejzápadnějšího bodu ČR!

 

A nejzápadněji položený bivak!

 

Druhý den, po propršené noci (začínáme si myslet, že si na nás to nepříznivé počasí snad musí vždy vyhradit extra čas), jsme vyrazili dál - na Trojstátí, místo, kde se setkává ČR se Saskem a Bavorskem.  (Z nejzápadnějšího města ČR, Hranice (je vzdálené asi 5 km), sem vede naučná stezka „Na cestě k Trojstátí“).

 

Takže po dlouhé době krásných a přitom pohodových 45 km Ašským výběžkem!

Příště vyrážíme na delší pochod, tak co myslíte, že bychom už příště napsali o přechodu celých Krušných hor?

Další příběhy, mapky i fotografie z našeho obcházení České republiky i odjinud najdeš na www.cestujsemnou.cz nebo na našich sociálních sítích na FB nebo IG Cestujsemnou.cz.


Tak zase příště ahoj,
Sylva a Matěj