close

Hlavní menu

             

Hannah Grant podporuje

Cestuj s námi! Má vlast: 7. etapa, Krušné hory

Obcházení hranic nám jde pomalu, ale jistě. Postupně zjišťujeme, že je někdy o mnoho lehčí vyhradit si pár týdnů a přejít nějaký delší trek než hledat mezery a dojíždět na hranice během klasických povinností všedních dnů. Ale v létě se nám povedlo vyrazit na přechod Krušných hor, na které jsme si vyhradili celý týden.

Krušné hory jsou horské pásmo o délce asi 130 km. Tato oblast v minulosti neutrpěla jen historické škody (jako vytyčování hraničního pásma, vysídlování a bourání vesnic), ale významně ji ovlivnila i těžba jako taková a také nadměrná produkce oxidu siřičitého, který pocházel z okolních uhelných elektráren. V 90. letech byl stav tamní přírody a lesů nejkritičtější. Dnes už by nikdo neřekl, že je to vlastně jen několik let, kdy byly Krušné hory v tak špatném stavu. Dnes už jsou zalesněným turistickým cílem pěších, cyklistů a v zimě i běžkařů. 

Orientační mapa 7. etapy 

Na Krušné hory jsme tedy měli vyhrazeno 7 dní, během kterých jsme zažili mrazivé noci, deště, horka, bouřky, ale hlavně krásnou přírodu a opět, podobně jako v Českém lese, minimum turistů!

Většinu etapy jsme měli štěstí na sypané cesty nebo stezky, na asfaltku jsme narazili jen výjimečně.

Těch pár dní stačilo k tomu, abychom se zase vrátili, alespoň vzpomínkami, do toho režimu a pohody, které se nastolí během dálkových treků. Vstávám - jím - jdu - jím - spím. Čistička mysli jak má být!

NS Stopami horníků, u města Bublava

Když jsme plánovali tuto etapu, báli jsme se, že bude typické letní počasí a budeme se pod batohy péct. Neuvědomili jsme si, že jdeme do Krušných hor, kde nejen, že počasí je nevypočitatelné, ale také poměrně chladné. A několik nocí jsme si užili téměř podzimně mrazivých. Vedra se tedy nikdo bát v Krušných horách nemusí!

Noční 4°C a pak vstávání do letně osvěžujících 9°C.

Je těžké se neopakovat a nevykládat stále dokola, že jsme prošli další oblastí ČR, kterou jsme neznali, a která nás opět překvapila svým krásným prostředím, když to tak stále dokola je!

Etapu jsme začínali v Plesné (asi 10 km severně od Mostu) a končili v Krupce (asi 10 km západně od Ústí nad Labem). A hned od začátku etapy naráželi na přírodní krásy Krušných hor.


Vyhlídka, PP Vysoký Kámen

Lesy a lesní stezky, louky a hraniční stezku čas od času prostřídala vesnička či město, na které se často otevíraly krásné výhledy díky kopcovité krajině.

Výhled na město Kraslice, z PP Tisovec

Louky nad vesnicí Počátky

V Krušných horách se také nachází nejvýše položené město ČR: Boží Dar se svými 1028 m n. m.!

V dálce Klínovec a vlevo v údolí město Boží dar

A hned u Božího Daru leží největší národní přírodní rezervace v Krušných horách: Božídarské rašeliniště. Jejím nejvyšším bodem je Božídarský Špičák, prý nejvyšší čedičový vrchol ve střední Evropě.

NPR Božídarské rašeliniště, vyhlídka přes Mrtvý rybník na Božídarský Špičák

A jen 2 kilometry za Božím Darem jsme se konečně dostali k nejvyššímu vrcholu Krušných hor: Klínovci! Vysoký 1244 m n. m. a většině známý spíše ze zimního období a lyžovaček. V létě je plný cyklistů a těch, kteří jsou ochotni se na něj vydrápat výstupem začínajícím na sjezdovce. Nahoře ale čeká rozhledna a restaurace a výhledy, které se z něj otevírají. Za to rozhodně stojí!

Cesta ke Klínovci 

Pohled zpět na Klínovec

Přes Krušné hory také vede jedna z dálkových tras protínajících Evropu: E3. Její celková délka je téměř 7 000 km a na území ČR vede přes Krušné hory, Labské pískovce, Lužické a Jizerské hory a kousek Krkonoš, pak se stáčí do Polska a do ČR se vrací až u Kralického Sněžníku. Dále prochází Jeseníky a Beskydy a poté už pokračuje na Slovensko. S E3 se tedy budeme ještě nějakou dobu na hranicích potkávat!

Směr doleva: označení dálkové trasy E3

Část E3, kterou jsme na území Krušných hor zvolili, vedla většinou stezkami nebo sypanými cestami.

E3 nás dovedla až k Pastvinám, dnes pouhým zvlněným loukám pojmenovaných podle zaniklé stejnojmenné vesnice.

 

Na Pastvinách už jsme byli jen kousek od Krupky, kde jsme plánovali nasednout na vlak a vrátit se do sucha a tepla domova.

Krušné hory se s námi rozloučili nejlépe, jak mohly. Při posledním sestupu nám předvedly výhledy na České Středohoří, jaké jsme tedy rozhodně nečekali! A i když České Středohoří není ani zdaleka u hranic, hned nám bylo jasné, že máme další cíl, kam by stálo za to se jet podívat.

Sestup do Krupky a výhled na České Středohoří

7 dní v Krušných horách uteklo jako voda. Ani se nám nechtělo věřit, že už zase jedeme domů. A když jsme unavení, zaprášení a ospalí nasedli do vlaku, tak naše první myšlenka nebyla na horkou sprchu nebo postel. Spíš směřovala na to, kdy se zase vrátíme na hranici a dojdeme další kousek z Krupky do Dolního Žlebu u Děčína. Takhle by asi měly končit všechny výlety, co myslíte?


Z PLESNÉ DO KRUPKY (KRUŠNÉ HORY)

  • 220 km,
  • 6 nocí,
  • 60 % turistickými cestami a 40 % po hraniční stezce


Další příběhy, mapky i fotografie z našeho obcházení České republiky i odjinud najdeš na www.cestujsemnou.cz nebo na našich sociálních sítích na FB nebo IG Cestujsemnou.cz.

Tak zase příště ahoj,

Sylva a Matěj