Polární záře, aneb cesta za snem

Recenze

25. 1. 2023

Tak si sedíme s Martinem u sklenky vína a přemýšlíme o společné dovolené. „Kam bys ráda jela?“ zeptal se mě. Rozzářily se mi oči a vybavil se mi můj cestovatelský sen. „Za polární září.“ zněla odpověď. Teď už zářily očička i jemu.

Výběr dovolené

Jméno Aurora Borealis jak se jí vznešeně říká, je odvozeno od římské bohyně úsvitu Aurory a od řeckého pojmenování severního větru Boreas. Polární záře se nechá v Evropě pozorovat na mnoha místech. Avšak jedno místo mě už delší dobu až magicky přitahuje. Lofoty. Souostroví, které leží v Norsku. Souostroví, které tvoří 80 ostrovů. Souostroví, které magazín National Geographic vyhlásil jako třetí nejpřitažlivější na světě. Souostroví, které musím navštívit!

Zbývalo se rozhodnout, zda na přelomu září/října, kdy je na Lofotech ještě relativně pěkné počasí, poletíme sami na vlastní pěst nebo zda se přidáme k nějaké skupince. Protože ceny v Norsku nejsou nejnižší, když tam jedete sami, přidali jsme se ke skupině šesti cestovatelů. Najednou nás bylo osm, což je skvělý počet do rorbu (název dřevěného domku na Lofotech) i do auta.  

Přípravy na cestu

Jídlo

„Kdy a co budeme vařit?“ byla jedna z našich prvních otázek před cestou. Věděli jsme totiž, že pokud nám vyjde počasí, budeme přes den výletovat a v noci budeme lovit polární záři, tím pádem na vaření nezbude moc času. Pokud tedy nechceme na Lofotech utratit majlant za restaurace, a víme-li, že nebudeme mít na vaření čas, musíme si navařit a nakoupit před odjezdem. 

A tak jsem celý den vařila a zavařovala. S sebou jsme si pak vzali zavařené ptáčky, rajskou, masovky, krůtí na paprice a maso na česneku. Nezapomněli jsme přibalit ani přílohy jako rýži a těstoviny. Nedílnou součást našeho jídelníčku tvořily také polévky z pytlíku, sušené maso a müsli tyčinky. Na místě jsme pak dokupovali už jen vajíčka, pečivo, jogurty, ovoce a zeleninu. Letěli jsme letadlem, a tak byl nezbytnou součástí přepravy našich jídel polystyrenový obal na med, který sklenice perfektně chránil.

Výbava

Turistiku máme oba rádi, takže jsme celkem solidně vybavení. Co s sebou na jedenáct dnů člověk na Lofoty vlastně potřebuje? Když jedete do rorbu a né pod stan, tak zjistíte, že skoro nic. V první řadě kvalitní pohorky, turistické hole, termosku, fotoaparát a nějaké ty funkční věci. 

Před odjezdem narážíme na první problém. Kamenem úrazu se nám staly bundy a kalhoty, neboť jsme zjistili, že potřebujeme něco, co dobře odolá větru a dešti. Tohle naše staré vybavení bohužel nesplňovalo. 

pánská bunda Alagan hydro/reflecting pond a dámská bunda Hannah Alison golden yellow/spectra yellow
pánská bunda Alagan hydro/reflecting pond a dámská bunda Hannah Alison ve stejné barvě

Ač jsou Lofoty za severním polárním kruhem, není zde úplná zima, jak si mnozí myslí. Vliv na to má teplý Golfský proud, díky kterému se teploty v říjnu mohou pohybovat od 6 do 12 stupňů. Větším problémem než zima je spíše vítr a déšť, neboť počasí je zde velmi proměnlivé. Těsně před odjezdem jsme tedy vyrazili na nákupy.

pánská bunda Alagan golden yellow/spectra yellow a dámská bunda Hannah Alison golden yellow/spectra yellow
pánská bunda Alagan golden yellow/spectra yellow a dámská bunda Hannah Alison hydro/reflecting pond

U kalhot jsme měli hned jasno. Koupili jsme černé softshellové s membránou. Horší to bylo s bundami. Věděli jsme, že potřebujeme nepromokavé a prodyšné bundy, a že chceme být sladění. Nemohli jsme se však rozhodnout nad barevnou kombinací. Po nekonečně dlouhém rozhodování jsme vzali modré bundy (pánská bunda Alagan a dámská bunda Abigail, pozn.redakce) a hurááá, expedice může začít!

Expedice na Lofoty

DEN 1.

 • Let do Bodo

A je to tady. Je poslední zářijový den a my odlétáme z Prahy přes Oslo do přístavního městečka Bodo, kde trávíme první noc. Vidíme naši první polární záři v životě. Je slabá, ale krásná. Zatím nemáme ani páru o tom, jaké nebeské divadlo nás čeká následující dny na Lofotech.

DEN 2.

 • Polární záře na Haukland beach a Uttakleiv beach

Dnes odpoledne se přepravíme trajektem z Bodo na Lofoty. Ale co budeme dělat dopoledne? Již máme k dispozici auto, a tak v mezičase jedeme za městečko na náš první krátký výlet. Sluníčko nám svítí a výhledy z Linkenu jsou prostě parádní. Lepší počasí nám dnes ani vyjít nemohlo.

Haukland beach

Odpoledne se naloďujeme na trajekt a jedeme skoro čtyři hodiny směr Lofoty. Z paluby pozorujeme západ slunce. Stmívá se a nám začíná stoupat adrenalin, neboť byl krásný den, téměř bez mraků a na noc je předpověď Kp indexu 5-6, což znamená, že by ta polární záře dnes v noci mohla stát za to!

Je tma. Jsme v přístavu a trajekt otevírá svá obrovská vrata a my se jedeme rychle ubytovat do našeho červeného rorbu. V rychlosti si vybalíme, pobereme foťáky a stativy a jedeme fotit na Haukland beach. Vařit samozřejmě nestíháme, takže nějaké tyčky a termosku s horkým čajem s sebou. Cestou na Haukland beach pozorujeme polární záři z auta.

Chvílemi je šedá, chvílemi se zbarvuje do zelena. Nádhera. To, co se nám pak na pláži odehrává nad hlavami je slovy takřka nepopsatelné. Polární záře mění barvu, tvar i intenzitu, je jako živý organismus, který se chvilku pohybuje rychleji a chvilku zase pomalu. Její tvar mi připomíná plamínek a pak hned zase požár. Není to nádhera? Posuďte sami.   

pohled na polární záři
polární záře pohled z auta

Záře začíná slábnout a my se plynule přesouváme na Uttakleiv beach. Další nádherné a velmi oblíbené místo pro fotografy. Opět stavíme stativy a fotíme jako šílení, protože nebeské divadlo začíná opět sílit.

Říkám Martinovi: „Támhle je krásný velký kámen, neuděláme si na něm společnou fotku?“ Martin souhlasí. Sápeme se na kámen a já už jsem odhodlaná zmáčknout dálkovou spoušť, kterou mám v ruce. V tom se ozve někdo z naší skupinky: „Postavte se, já vám tu spoušť zmáčknu přímo na foťáku.“

Hledáme ideální pozici na kamenu, Martin sebou zvláštně šije. Najednou mě chytí za ruku a zeptá se mě: „Vezmeš si mě?“ Do teď jsem byla v úžasu z polární záře, od teď jsem v úžasu z něj. Neváhám ani vteřinu, odpověď zní: „Ano.“ Zpoza foťáku je jen slyšet: „Nehýbejte se, mačkám spoušť.“

dovojice před polární září
ruka s prstýnkem před polární září
siluety páru před polární září

Na pláži zůstáváme až do jedné hodiny ranní a já si užívám nejen tu nádheru nad námi, ale i ten krásný pocit ve mně.

DEN 3.

 • Kvalvika a Ryten

Ráno po probuzení se ujišťuji, že mám prstýnek na ruce a že se mi to vše jen nezdálo. Máme tady být ještě týden a hned na začátku takové pecky, přemýšlím, že už nic hezčího tady asi nezažiju. 

Ale hezké věci tady ještě uvidím, jsme přeci na Lofotech, a to je nejkrásnější kout celé Skandinávie! Dnes se jdeme podívat na další pláž a tou je trošku odlehlá Kvalvika beach.

pár na pláži se srdcem a nápisem Lofoty 2022
vyplaveniny na pláži Kvalvika beach

Z ní stoupáme na Ryten (543 m). Skála, ze které je dechberoucí pohled na zmiňovanou pláž.

cestovetelé na vrcholku Ryten pozorují Kvalvika beach

Večer jedeme opět lovit polární záři. Vyrážíme autem na Unstad. Dojedeme do cíle. Mraky. Všude mraky. Dneska z toho nic nebude.

Kp index má sice vysoké hodnoty, opět něco kolem 6, ale co z toho, když je zataženo a poprchává. Chvíli čekáme, ale mraky jsou hustší než šlehačka na dortu, a tak to balíme.

Je před půlnocí a my se vracíme z neúspěšného výjezdu zpět do rorbu. Jdeme se ještě podívat na terasu a nevěříme vlastním očím. Polární záři honíme po všech čertech a ona je přímo před naším rorbem. Dvacetiminutové přírodní divadlo opět začíná.

výhled z terasy na polární záři

DEN 4.

 • Vikingské muzeum 

Předpověď počasí se začíná horšit a stále se mění. Váháme, zda vyrazit na túru či do muzea. Nakonec se rozhodneme navštívit Vikingské muzeum v Borge. Je moc hezké, celé si ho v klidu projdeme a uděláme si i vycházku k nedaleké vikingské lodi. Jakmile zjistíme, že se můžeme fotit s vystavenými exponáty, jsme horší jak malé děti.

prohlížíme si exponáty ve Vikingském muzeu v Borge

Naše infantilní chování nás nepřechází ani u Eggum beach, kdy máme potřebu zkoušet nepromokavost našeho oblečení, aneb kdo si hraje, nezlobí.

cestovatelé skáčí v kalužích
skákání v dešti

DEN 5.

 • Vesnička Å a Reinebringen

Jedeme se podívat do vesničky Å (Å je vesnice o přibližně stovce obyvatel, název vesnice znamená přibližně „malý horský potok“, pozn. red.). Toto místo je unikátní tím, že jeho velkou část tvoří rybářský skanzen a že se nachází na samém konci silnice, která prochází celými Lofotami. 

Ostrovy na Lofotech jsou propojeny podmořskými tunely a mosty, takže jakmile se na souostroví jednou dostanete, nemusíte se bát, že se mezi jednotlivými ostrůvky budete muset nějak složitě dopravovat. Cestování po Lofotech je velmi jednoduché a pohodlné.

stojíme na pobřeží s výhledem na vesničku

Z vesnice Å dále putujeme k jedné z nejvíce fotogenických rybářských vesniček na celých Lofotech, k Reine. Vesničku si v rychlosti vyfotíme a jdeme stoupat vzhůru do oblak.

pohled na vesničku shora

Zdoláváme cca 1 600 schodů, abychom se dostali na vyhlídku na Reinebringen (448 m) a měli vše jako na dlani. Tyto pohádkové výhledy jsou pro Lofoty typické.

výhled na zátoku z vyhlídky Reinebringen

DEN 6.

 • Vrchol Munken

Dnešní trek bude náročnější, než co jsme zde dosud šli. Naše cesta začíná u mohutného vodopádu pod jezerem Stuvdalsvatnet.

pohled na vodopád pod jezerem Stuvdalsvatnet

Ač se jedná o jeden ze známějších lofotských treků, moc turistů zde nepotkáváme. Trek vede na Munkebu Hut. Cestou zdoláváme řetězy. A pak už jen bahno, všude bahno. Bez vysokých trekových bot si to tu neumím vůbec představit. Po několika hodinách šlapání jsme konečně u chaty. Je sice zamčená, ale víme, že na vrchol Munkenu nám od ní zbývá jen hodinka cesty.

výhled na jezero na lofotském treku

Začíná nás tlačit čas, rychle svačíme a vyrážíme, abychom byli do tmy z hor pryč. Bylo to špatné rozhodnutí vyrazit až nahoru na Munken (770 m). Začíná se zatahovat, jsme ztraceni v jednom velkém mraku, je zima. Jsme na vrcholu. Vidíme jen bílo. Bílo před náma, za náma, nad náma, i pod náma. Místo výhledů nás pohltil mrak. Udělali jsme si čárku, zdolali jsme vrchol a prcháme pryč. Čeká nás ještě několikahodinová cesta zpátky k autu.  

DEN 7.

 • Nusfjord

Malebná rybářská vesnička Nusfjord je obklopena vysokými skalisky. Jsou zde k vidění typické rorbu, sušáky na tresky i sklady na usušené ryby.

přístav a vesnička Nusfjord

Nedaleko samotného Nusfjordu se nachází fotogenické jezero Mellomvatnet, u kterého jsme si chvilku odpočinuli.

jezero Mellomvatnet

Lofoty nabízí mnoho fotogenických míst. A co si budeme povídat, jedna fotka vydá za tisíce slov. Níže ještě pár fotografií z našeho sedmého dne putování...

rovná cesta vedoucí do masivu Stjerntinden
chaloupka na Ramberg beach
západ slunce kousek od Vikten beach
polární záře v Reine

DEN 8.

 • Výstup na Himmeltindan

Je odporně. Prší. Čeká nás výstup. Výstup na Himmeltindan. Chvíli zvažujeme, zdali to má v tomhle počasí cenu. Verdikt zní: „Jednou jsme tu, zkusíme to“. Cesta je náročná, stále stoupáme. Občas přestává pršet a my můžeme vyndat foťáky. Jsme v půlce cesty k vrcholu, déšť ustává a najednou to stojí za to. Alespoň na chvilku.

pohled na vrcholky hor

A je to tu zase, čím blíže k vrcholu, tím více mraků, opět jsme jimi obklopeni ze všech stran. Jsme na vrcholu. Alespoň si to myslíme. Mlha, že by se dala krájet. Je tu o několik stupňů méně, než bylo dole. Zima, déšť. Chci už být dole. Cesta nahoru byla náročná, cesta dolů snad ještě horší, klouže to. Nepromokavost našeho oblečení dokonale otestována.

na vrcholku Himmeltindan

Dnes večer si zasloužíme pořádnou večeři v restauraci, žádné zavařené sklenice z domova. Naše chuťové pohárky nakonec potěšila treska, kterou jsme si dali v restauraci v Sorvagenu.

DEN 9.

 • Rybářská vesnička Henningsvaer

Dnes náš čeká návštěva rybářské vesničky Henningsvaer, která je obklopena mnoha rybími sušárnami. Je zde také nejpopulárnější fotbalové hřiště v celé Skandinávii. Hřiště sem jezdí fotografovat především majitelé dronů, neboť vznikají jeho krásné fotografie právě z ptačí perspektivy.

přístav a zátoka u malebné vesničky

Cestou domů se stavíme ještě ve Vinje, u bílého kostelíku, který je také častým cílem fotografů.

pohled přes hrobové kříže na bílý kostelík

DEN 10.

 • Výstup na Offersovkammen

Den odjezdu. Den, kdy by se mnoho lidí už balilo a odpočívalo. My jsme si ale řekli: „Ne!“ Sbaleno máme raz dva, opouštíme náš útulný rorbu, házíme věci do auta a pěšky vyrážíme na náš poslední výlet. Výstup na Offersoykammen. 

Škrábeme se do kopce a odměnou jsou nám poslední krásné lofotské výhledy, které se snažím vrýt do své paměti. Odpoledne se přemisťujeme na trajekt do Moskenes. Trajekt nás doveze do Bodo, kde trávíme naší poslední noc ve Skandinávii.

pohled z ptačí perspektivy na lofoty

DEN 11.

 • Let domů

Brzy ráno letíme z Bodo do Osla, abychom přestoupili na další let do Prahy. Jsme unavení, ale šťastní z toho, co jsme viděli, z toho, co jsme zažili.

Návrat do reality

Pomalu začínám vstřebávat všechna dobrodružství, která mi výlet přinesl. Nejsem žádný cestovatel začátečník, něco jsem ve svém životě už zažila a viděla, ale Lofoty budou navždy patřit k místu, které mi přirostlo k srdci a do kterého se někdy ráda vrátím.

Myslím si, že je důležité mít sny. A ještě důležitější je, proměňovat je v realitu. A to i tehdy, když se cesta za snem může zdát trnitá. Na závěr si dovolím přidat citát, který tohle přesně vystihuje: 

„Proměňte svůj život v sen, a své sny ve skutečnost“ Antoine de Saint-Exupéry
Sdílet


Čti také
Vyraz do hor v nové kolekci podzim/zima 2023

Vyraz do hor v nové kolekci podzim/zima 2023

05. 10. 2023 12334x přečteno

Bundy do větru i deště

Bundy do větru i deště

27. 04. 2022 6332x přečteno

Líbil se ti tento příspěvek? Pošli ho dál...


42 prodejen v ČR
Doprava zdarma

Při nákupu nad 1 499,- Kč v ČR

Stále nemáš účet?

zaregistruj se a využívej naše benefity

 • rady a tipy

Cookies

Naše společnost používá soubory cookie ke správnému fungování vašeho oblíbeného e-shopu, k přizpůsobení obsahu stránek vašim potřebám, ke statistickým a marketingovým účelům. Kliknutím na tlačítko přijímám nám udělíte souhlas s jejich sběrem a zpracováním a my vám poskytneme ten nejlepší zážitek z nakupování.

Vaše nastavení souborů cookie

Zde máte možnost přizpůsobit soubory cookie v souladu s vlastními preferencemi a později podrobněji nastavit nebo kdykoli vypnout v patičce webu.

Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí.

Personalizaci provádíme na základě vámi prohlíženého zboží. Dále pak upravujeme zobrazovaný obsah podle toho, co vás zajímá.

Tyto cookies nám umožňují měření výkonu našeho webu a za pomoci získaných dat pak můžeme zlepšovat zážitek z nakupování našim zákazníkům.

Tyto cookies jsou využívány reklamními a sociálními sítěmi včetně Googlu pro přenos osobních údajů a personalizaci reklam, aby pro vás byly zajímavé.