Nově v outletu
Zimní bundy
17. 2. 2025
V druhé díle plném skialpových tipů se podíváme do Tyrolska. Tato spolková země je díky rozlehlým třítisícovým pohořím rájem pro výpravy od prosince do května a nabízí více túr, než by se dalo stihnout za celý život. Přečtěte si další skvělé tipy od naše parťáka, horského průvodce a fotografa Jakuba Cejpka.
Obligátně připomenu, že se jedná jen o výběr několika lokalit a túr, na které se můžete v této části Rakouska vydat. Kompletní obrázek si můžete udělat v databázích túr, na které najdete odkaz níže.
Také je dobré připomenout, že je potřeba výběr vždy podřídit aktuální sněhové a lavinové situaci a do volného terénu vždy vyrážet s adekvátním vybavením a zkušenostmi. Pokud si nejste jisti, přidejte se k někomu zkušenějšímu, nebo využijte služeb horských vůdců, kteří zajistí vaši bezpečnost a naučí vás vše potřebné.
Začneme v Zillertálských Alpách na hranici s Itálií. Z městečka Mayerhofen pokračujte tunelem do Ginzlingu a za něj dál údolím Zemm, kam až vás silnice pustí. Zaparkujte na parkovišti u hostince Breitlahner a vydejte se dlouhým a krásným údolím Zemmgrund, v jehož závěru vás přivítá velkorysá chata Berlinerhütte (Winterraum pro 30 osob). Ta představuje skvělé východisko pro okolní vrcholy, ze kterých doporučuji především Schwarzenstein. Atleti si mohou střihnout dlouhou verzi, od hostince Breitlahner (2800 Hm), přístupnější je verze z chaty Berliner (1500 Hm).
Komu se nechce vracet stejnou cestou, může zkusit sejít z vrcholu na severovýchod a přes Greizerhütte (Winterraum pro 14 osob) a sestoupit údolím Floiten do Ginzlingu.
Druhým skvělým cílem v oblasti je Großer Möseler, na který můžete vyrazit standardně od přehrady Schegeis přes chatu Furtschagelhaus (v zimě Winterraum pro 5 osob), nebo můžete zkusit cestu Firndreieck (2250 Hm, 55°) v severní stěně. Ta se nastupuje, stejně jako Schwarzenstein, z údolí Zemmgrund a pokud byste se do něj chtěli opět vrátit, přejděte hřeben od chaty Furtschagelhaus přes Schönbichler Horn.
Údolí Sellrain vedoucí do sedla Kühtai patří ke Stubaiským Alpám a z Innsbrucku to sem máte co by kamenem dohodil. Najdete tu jak kratší, tak náročnější túry a trasy z vysoko položeného střediska můžete absolvovat i v pozdním jaře, kdy už jsou ostatní terény odtáté. Jedním z východisek je parkoviště u osady Praxmar, ze kterého se chodí hlavně za dvěma populárními cíly: Lampsenspitze (1200 Hm) a Zischgeles (1320 Hm). Především prvně jmenovaný je technicky nenáročný, lavinově relativně bezpečný, ale málokdy tu narazíte na nerozježděné svahy.
Za dvěma delšími túrami se můžete vydat ze sousedního Lüsens. První z nich je Längentaler Weißer Kogel (1600 Hm), u kterého kromě převýšení počítejte i s poměrně dlouhou vzdáleností a druhou je dvojice vrcholů Lüsener Fernerkogel a Lüsener Spitze (1900 Hm), které se sice tyčí přímo nad parkovištěm, ale převýšení je značné. Pokud ani pak nebudete unavení, můžete v Lüsens zkusit fantastické běžkařské tratě, nebo vyrazit na zdejší ledy.
Od hlavní silnice stoupající údolím Sellrain vede vděčná středně obtížná túra na Zwieselbacher Roßkogel (1400 Hm), která končí krásným a krátkým finálním hřebínkem. Ještě o něco blíže k sedlu se pak nabízí výstup severním svahem na Gaißkogl (1100 Hm), kde vás může mile překvapit parádní prašan, ale pozor na laviny!
Přímo ze střediska doporučím dva vrcholy, které mají z velké části společnou trasu. Po sjezdovkách dojděte k přehradě Finstertal a mnohdy dobrodružným traverzem východního břehu se dostaňte k jejímu jižnímu okraji. Odtud se pak vydejte na bližší Schartenkopf (1000 Hm) nebo na lehce vzdálenější Sulzkogel (1000 Hm).
Kromě jednodenních túr najdete ve Stubaiských Alpách i celou řadu chat, které jsou ideálními základnami pro vícedenní akce. Jednou z nich je Winnebachseehütte, ke které vystoupáte asi za dvě hodiny z vesničky Gries. Ještě v ten samý den snadno dojdete například na Breiter Grieskogel (1000 Hm). V dalších dnech můžete prozkoumávat okolní štíty a vybírat podle vašich zkušeností a sněhové situace. Oblíbený je vrchol Winnebacher Weißkogel (900 Hm) a pestrá je i túra na
Hoher Seeblaskogel (900 Hm). Z tohoto vrcholu se lze buď vrátit trasou výstupu, nebo si užít skvělý sjezd východním kotlem a přes Westfallenhaus a sedlo Winnebach uzavřít kolečko zpátky na chatě Winnebachsee.
Z této oblasti přihodím ještě jeden tip s východiskem z vesničky Gries. Tím je tříapůltisícový Schrankogel, na který se můžete vypravit přímo z parkoviště (1900 Hm), případně s přespáním na Ambergerhütte. Tato oblíbená skialpová chata nabízí kromě zmiňovaného i celou řadu dalších cílů a snadno tu najdete zábavu na několik dnů.
V údolí Ötztal dojeďte až na samý konec, do městečka Vent, respektive ještě o kousíček dál, do osady Rofen. Odtud vyrazte na jednu z následujících tras, nebo je spojte v jeden velkolepý okruh s přespáním na některé z místních chat. Kdo si rád klade nemalé cíle, vydá se na Weisskugel z Ventu (1900 Hm) a kdo by přecijen nerad přepálil ambice, může si cestu rozdělit a přespat na Hochjoch Hospiz.
Velkou řadu vrcholů lze skvěle absolvovat ze zázemí chaty Vernagt. Prvním je Hochvernagtspitze (800 Hm), druhým Fluchtkogel (760 Hm) a dá se vyrazit i na královnu Ötztálských Alp, Wildspitze. Pokud si na tuto horu přejete něco strmějšího, podívejte se na jižní kuloár na Wildspitze (max. 45°), kterým se dá za dobré podmínky jak vystoupit, tak slyžovat.
Gepatschferner je sice až druhý největší ledovec Rakouska, ale díky jeho poloze je to jasná jednička, která vám přichystá unikátní skialpový zážitek. Dostat se na něj můžete jak z Ventu, tak ze západu, z údolí Kaunertal. Jednou z možností je nástup z lyžařského střediska, druhou pak výstup od Gepatsch Alm a přes chatu Rauhekopf. Obě možnosti pěkně ukazuje trasa na Weißsseespitze (1600 Hm). Putování po rozlehlém ledovci je samo o sobě zážitkem, ale ještě lepší je nocleh na winterraumu chaty Brandenburgerhaus, která už více než 100 let stojí s výhledem na toto bílé moře.
Pokud byste měli v údolí Kaunertal jen jeden den, zkuste nedaleko střediska středně obtížný a vděčný výstup na Glockturm (900 Hm). A kdyby vám ani to nestačilo, vyrazte prozkoumat další oblasti Tyrolska – zkuste například skialpinisty oblíbené pohoří Silvretta.
• Skialpové lyže se seřízeným vázáním, skialpové lyžáky, stoupací pásy, haršajzny (stoupací hřebeny na skialpové lyže), hole
• Lavinové vybavení (nabitý vyhledávač+sonda+lopata) a znalost jeho používání, helmu, a případně lavinový batoh
• V případě technických vrcholových úseků mačky a/nebo cepín
• Sluneční a lyžařské brýle, opalovací krém a balzám na rty s UV
• Lékárnička s alufólií
• Nabitý telefon s čísly na horskou službu, aplikací Záchranka a offline mapami
• Oblečení adekvátní aktuálním teplotám a větru, náhradní teplejší rukavice a zateplovací vrstvu na pauzy, hardshell bundu proti větru a pro případ zhoršení počasí
• Pití a svačinu
Přihlášení pomocí e-mailu
nebo rychlé přihlášení
Jsi tu poprvé?
Registrace nového zákazníka