close

Hlavní menu

             

Membrána

Climatic ochrání

Budete v suchu a teple za deště i za větru.

Deštivé počasí ani vtíravý vítr vás nemůže odradit od pobytu venku. Stačí se dobře obléci. Abyste zůstali v suchu a chráněni před větrem, zajistí spolehlivé bundy i kalhoty z materiálu Climatic. Ten zaručí, že si své toulání přírodou vychutnáte naplno a podle Vašich představ.

Membránové bundy: 

např. dámská Rendeza, Hutson nebo pánská Render, Haken,


Membránové kalhoty:

např. pánské Verto a dámské BrownVíte, že...

Hannah membránu Climatic jsme vyvinuli již v roce 2002 ve spolupráci s japonským výrobcem? Využíváme ji při výrobě bund a kalhot Hannah, které jsou určeny do nepříznivých klimatických podmínek. Dokonale vás ochrání před deštěm a větrem a jsou tedy vhodné zejména na vysokohorskou i běžnou turistiku.     


Jak to, že nepromokne?

Existují dva druhy membrány. Hannah pracuje s membránou neporézní (hydrofilní). To jednoduše řečeno znamená, že nemá póry a transport částic je dán fyzikálně-chemickým procesem, kdy se vlhkost stává na krátkou dobu součástí membrány a poté se odpaří. Proces je sice o něco pomalejší než u porézní membrány, ale póry se nezanáší a membrána tak pracuje stále na stejný výkon. 


Jaké parametry sledovat

Kvalitní outdoorové oblečení nás chrání před mnoha nepříznivými vlivy počasí.  Abychom zůstali v suchu a pohodlí i během deštivých a větrných dnů, je potřeba při nakupování oblečení vybírat z materiálů, které udávají hodnotné parametry jako je nepromokavost a zároveň prodyšnost. Uvedení a přítomnost parametru „prodyšnost“ je rozhodně důležité. Nepromokavá totiž může být i taková obyčejná pláštěnka, ale neočekávejte, že bude „dýchat“. Vznikající páry a vlhkost od těla se bude totiž srážet na vnitřní straně, takže při intenzivnějším pohybu v ní určitě v suchu nezůstanete.


Nepromokavost

Nepromokavost membrány je dána hodnotou výše vodního sloupce, který je na visačce produktu či přímo na bundě uveden – označuje se jako mm vodního sloupce. Hodnota vypovídá o schopnosti materiálu odolávat tlaku vody. Čím je jeho hodnota vyšší, tím je ochrana proti vodě samozřejmě lepší a odolává tak náročnějším podmínkám. Pro představu při sedu vyvineme tlak a působení na materiál přibližně 5000 mm H2O.

Pro běžné či středně náročné aktivity venku a v přírodě je dostačující pokud membrána udává 10 000 mm H2O. Pro náročnější aktivity jako je vysokohorská turistika je lepší sáhnout po bundách s vodním sloupcem 15 000 mm H2O a výš. V souvislosti s údajem nepromokavosti membrány neboli vodním sloupcem, se udává ještě druhý údaj - její prodyšnost.


Prodyšnost

Hodnota prodyšnosti membrány se udává v gramech vodní páry, která projde látkou o ploše 1m2 za 24 hodin. Ideální a zároveň nejčastější poměr hodnot nepromokavosti a prodyšnosti je shodný údaj, tedy 10 000 mm H2O/10 000 g/m2/24h. Samozřejmě čím vyšší hodnota prodyšnosti je na materiálu udaná, tím větší paropropustnost membrány je a oblečení v pohodě odvětrá i náročnější pohybové aktivity. Pokud je prodyšnost nižší vůči vodnímu sloupci je třeba si uvědomit, že v takové bundě se při intenzivnějším pohybu v horách můžeme jednoduše zapařit.

V případě použité membrány na Hannah produktech se jedná o vlastní membránu Climatic®. V závislosti na typu oblečení a pro jakou aktivitu je oblečení určené používáme 4 typy membrán:


bunda HannahTypy membrán Climatic


Climatic Element Lite - Hydrofilní (neporézní) polyuretanová membrána s vysokými parametry prodyšnosti a voděodolnosti. Kombinována s velmi lehkým vrchním materiálem příjemným na omak zaručuje výbornou ochranu proti nepříznivému počasí. Produkty zároveň vynikají lehkostí a dobrou sbalitelností. Vhodné zejména pro vysokohorskou turistiku. Poměr nepromokavosti a prodyšnosti: 15 000 /15 000

bundy: Render, Rendeza


Climatic Element - Neporézní polyuretanová membrána Climatic Element je vodonepropusná, větruvzdorná a má výbornou hodnotu prodyšnosti. Funkční vlastnosti oblečení s membránou Climatic Element oceníte zejména při lyžování, trekkingu i expediční činnosti. Poměr nepromokavosti a prodyšnosti: 10 000 / 10 000

bundy: Alastor II, Haken, Hutson, Yvonett II, Ellery, Moss
kalhoty: Verto, Brown 


Climatic Element Stretch - Hydrofilní (neporézní) polyuretanová membrána s vysokými parametry prodyšnosti a voděodolnosti. Laminace na vrchní látku s mechanickou strečovostí zachovává výbornou elasticitu materiálu, čímž je umožněn větší rozsah pohybu. Výrobky z této membrány jsou nepromokavé,  prodyšné a odolné vůči mechanickému poškození. Poměr nepromokavosti a prodyšnosti: 17 000 / 15 000

bundy: Goetz, Sanny, Sachin, (již brzy v zimní nabídce)
kalhoty: Park, Ralph, (již brzy v zimní nabídce)


Climatic Extreme Lite – Hydrofilní (neporézní) polyuretanová membrána s vysokými parametry prodyšnosti a voděodolnosti. Kombinována s velmi lehkým vrchním materiálem příjemným na omak zaručuje výbornou ochranu i v extrémních klimatických podmínkách. Výrobky s touto membránou jsou vhodné i pro nejnáročnější outdoorové aktivity jako je horolezectví nebo skialpinismus. Poměr nepromokavosti a prodyšnosti: 20 000 / 20 000

Např.: bunda Courage (starší model, k získání v Rock Point)

Jak o membránové oblečení pečovat?

Co se týče oblečení s membránou, není třeba jej prát po každém použití, ale je třeba myslet na to, že poté, co se v něm hodně zpotíte na něm postupně ulpívá také mastnota a špína. Lidská mastnota má negativní vliv na několikavrstvý laminát. Záleží tedy na intenzitě používání. Používejte k tomu vždy prostředky určené k praní membránového oblečení. Při praní nepoužívejte aviváž!

Také je třeba vědět, že běžným používáním a praním následně bunda ztrácí svrchní impregnaci materiálu, to je to, co nám dělá na povrchu bundy kapičky. Čas od času je tedy vhodné bundu naimpregnovat. Že je čas na obnovení impregnační vrstvy poznáte podle toho, že vám kapičky již "nestékají" po bundě pryč a začínají se vsákávat. 

Vhodné prostředky na praní či impregnování vám poskytne každý dobrý prodejce outdoorového vybavení. Např. produkty Granger´s zakoupíte ve všech prodejnách Rock Point i Hannah.