close

Hlavní menu

             

Jak vzniká vybavení Hannah

Od inspirace až k samotnému produktu aneb „vše začíná a končí v přírodě“


Euforie z jízdy v čerstvém prašanu, vrcholky kopců ozářené večerním sluncem, pocit sounáležitosti, volnost pohybu... tam někde je inspirace a smysl toho, co děláme. Vývoj a výroba outdoorového oblečení má však svá pevná pravidla. Znalost aktuálních trendů v designu, barevných kombinací, materiálů nebo výrobních technologií je důležitá. Také mezinárodní outdoorové výstavy, trendbooky nebo sezónní barevnice mohou být částečnou inspirací. Ale to podstatné pro to, aby vše nakonec dopadlo tak jak má, je dobrý nápad a vlastní zkušenosti i zážitky v terénu. 

Od náčrtku k prototypuNápady a postřehy nasbírané v průběhu času a zaznamenávané na papírový blok designera je nutné jednoho dne předělat na detailní technickou kresbu. Je to jeden ze základních podkladů pro výrobu budoucího prototypu. Zajímavé je pozorovat, jak se konkrétní představa, do té doby jen v hlavě autora, postupně přesouvá z náčrtků a poznámek na mnohdy pomačkaném papíru do digitální podoby na monitoru počítače. Celkový design, funkční detaily a informace o materiálech je zároveň nutné doplnit o pohled specialistů na konstrukci střihů a technologie. Teprve potom může začít výroba prvního prototypu v naší vývojové dílně. Je třeba dát dohromady nápady, zkušenost i řemeslnou zručnost. Je to týmová práce, která nás baví. Často procházíme celý postup i několikrát dokola než jsme všichni s výsledkem spokojeni.

Testování v horách i laboratoři

Informace nesmí zapadnout

Jakkoliv se může zdát, že je vše správně vymyšlené, skvěle funguje i vypadá, dobře víme, že zkušenost s používáním v reálných podmínkách nic nemůže nahradit. Zpětná vazba a podrobné informace o tom jak výrobek funguje v terénu jsou pro nás stěžejní pro případné závěrečné úpravy.

Testuje se všechno - důležitý je pocit.

Základem je funkčnost střihů i detailů, odolnost materiálů, prodyšnost a nepromokavost. Často je výsledný pocit při používání ovlivněn kombinací více faktorů. Tuhost nebo jemnost použitých materiálů, zvolený způsob dílenského zpracování, druh, tloušťka nebo hmotnost použité výplně, změna pružnosti elastických materiálů při nízkých teplotách to vše je třeba vyhodnotit a vzít v úvahu.

Přísnost se vyplácí

Ambasadoři Hannah je skupina profesionálních sportovců i outdoorových nadšenců. Právě oni nám pomáhají zjišťovat vlastnosti našich výrobků při dlouhodobé a extrémní zátěži. Membránové oblečení, stany, spacáky a batohy se testují na vysokohorských expedicích v asijských velehorách, při náročných alpských výstupech nebo pod sopkami Nového Zélandu.

Měření a certifikace

Nedílnou součástí testování je zjišťování přesných hodnot pomocí měření v autorizovaných zkušebnách a laboratořích. Měříme nepromokavost, prodyšnost, stálobarevnost, odolnost proti otěru a řadu jiných parametrů. Ověřujeme vhodnost zvolených technologií, naše stany i spacáky certifikujeme v souladu s českými a evropskými normami. 


Výroba může začít

Teprve když  je vše v pořádku a odsouhlaseno, výroba může začít. Vlastně všechno to, co jsme vyladili v prostředí vývojové dílny, je teď třeba přenést a ohlídat ve velkém. Rozbíhají se objednávky materiálů, zipů, doplňků a všech těch malých drobností, co se urodily v hlavách našich designérů a dohromady tvoří ten správný produkt. Znovu se od začátku testuje, měří a kontroluje. Důležitý je každý detail. Vždyť třeba jen špatně zvolený způsob poskládaní bundy do obalu a poškození při transportu může vše zhatit těsně před cílem.  

 

Odměna a satisfakce

Asi jsme trochu divní. Zrovna nedávno jeden z našich kolegů z vývojového oddělení jel v tramvaji a naproti seděla holčina v naší bundě z loňské sezóny. Po očku ji pár zastávek sledoval, jak jí sluší a jak dobře střih sedí.  To, že to neodhadl, si uvědomil až když ho při vystupování míjela se slovy “příště nečum, burane“. 

Je jedno zda potkáváme naše věci ve městě nebo po pás zahrabané ve sněhu. Máme radost, že je potkáváme, a to je pro nás odměna.