close

Hlavní menu

             

Hannah podporuje

DiscoverNow/ Finsko

Viděli jsme spoustu fotek Finska focených v létě a byly nádherné. Ještě hezčí však byly zimní fotky, kterých bylo mnohem méně, neboť v tomto období je Skandinávie o poznání nedostupnější. A když je něco nedostupné, tak je to jako dělané pro DiscoverNow.

Jeden člen našeho týmu bude brzy nastupovat jako skladník do mrazíren a v rámci přípravy na novou práci se jede aklimatizovat za polární kruh do finského Rovaniemi. A my jsme se rozhodli jet s ním. Teploty klesající pod -20C, tisíce zamrzlých jezer a nekonečné sněhové pláně - to jsou správné jarní prázdniny! Jediné teplo, které během osmi dnů za polárním kruhem ucítíme, bude v pravé finské sauně.

Do odletu nám zbývá už jen několik hodin a jediné čemu je budeme věnovat je učení se názvů finských národních parků, do kterých míříme - Riisitunturi, Pyha Luosto, Pallas Yllästunturi. Zní to jako nějaké jazykolamy. Možná jsme měli zůstat jen v Helsinkách. Přesto věříme, že si s finštinou poradíme, patří totiž do rodiny sněhových jazyků a sníh a hory máme rádi.

A co je vlastně hlavním důvodem naší výpravy? V roce 2018 oslavíme sto let od vzniku Československa. Jenže Finsko je ještě o rok starší, asi proto, že je větší. Každý větší sourozenec je přeci starší. Ve Finsku je tedy letos mnoho speciálních kulturních událostí, program oslav doslova přetéká akcemi - tedy přetékal by, kdyby nezamrzl. Každopádně k oslavě patří ohňostroj. Ale protože odpalování rachejtlí nás vůbec nebere, tak budeme slavit daleko od nich. Ani za polárním kruhem ale o ohňostroj snad nepřijdeme. Finsko je totiž jednou z mála zemí, která nabízí speciální ohňostroj - polární záři. To nejúžasnější světelné představení na noční obloze. Už jednou jsme měli to štěstí a polární záři před několika lety. Stáli jsme tak přímo o půlnoci na polárním kruhu a postupem času celou oblohu nad námi ovládla polární zář. Byl to naprosto magický moment, jehož kouzlo nelze slovy ani fotografií vykreslit. Celá noc jakoby se roztančila a po několika desítkách minut se záře rozpustila do noční oblohy. Tajemné zelené vlnění si nás natolik podmanilo, že se za ním vydáváme znovu. Největší šance ke spatření jsou během zimy, ale abychom během sledování oblohy byli v teple, tak volíme opět vybavení od Hannahu, které bude v mínusových teplotách velkým plusem.

Do batohů Vagabond tentokrát přihazujeme i sněžnice. Jsou to takové tenisové rakety přidělané k podrážkám bot. Vezeme si i dlouhodobě připravované zásoby podkožního tuku a samozřejmě i podobně tlusté ponožky.

Za polárním kruhem budeme spát v Arctic Snow v Rovaniemi, ale hlavně ve stanech, abychom byli co nejblíže obloze nad námi a mohli kdykoliv vytasit naše objektivy a sdílet s vámi polární záři.

Pokud tedy chcete sledovat naše motání se v kruhu (polárním), tak přepínejte na kanál DiscoverNow.