close

Hlavní menu

             

Hannah Grant podporuje "Dnes Letím"

Perito Moreno - nejkrásnější ledovec Patagonie

Ledovec, který je třetím největším rezervoárem pitné vody na světě, se nazývá Perito Moreno, nachází se u městěčka El Calafate a je pojmenován po svém objeviteli Franciscu Morenovi. A tak při pohledu na něj jsme si připadli maličcí a bezvýznamní. Když jsme si o něm četli, netušili jsme, na co se máme připravit.

Na výšku měří od hladiny vody jezera Argentino 74 m, ale celková výška je 170 m. Navzdory tomu, že skoro všechny ledovce na světě tají v důsledku globálního oteplování, Perito Moreno, jako jeden z mála ledovců, udržuje svou velikost, a to je pro výzkumníky velkou záhadou. 

Díky množství srážek, zásobující andské hřebeny novým sněhem, se jeho čelo dokonce pohybuje kupředu, a to rychlostí dva metry denně. Protože jsme s chůzí po ledovci již měli nějaké zkušenosti, řekli jsme si, že musíme zkusit i tohoto obra. A neprohloupili jsme. 

Po plavbě lodí, která nás přiblížila k “jazyku” ledovce a okolním krám, jsme se nestačili divit, jak je ledovec obrovský. Neskutečná masa ledu, která má kolem 250 m2, nás ohromila. A protože se po ledovci nedá chodit v normálních botách, je třeba nasadit tzv. mačky, které vám pomůžou se na ledovci lehce pohybovat. Byl to neskutečný zážitek vidět, jak voda v pevném stavu, udělá neuvěřitelné formace, které se tvoří působením určitých faktorů. Některé špičáky byly 3x větší než-li my

Čím dále do centra ledovce se šlo, tím více se špičáky zvětšovaly, až byl jeden jako druhý. Na konci naší výpravy po ledovci jsme si vychutnávali 7letou whiskey s čerstvě vytesaným ledem. A kdy vlastně Perito Moreno vzniklo? Začalo se tvořit před 2.6 miliony let v době ledové. Říká se, že ukrývá mnoho tajemství.

Dalšími formacemi, které se tvořily, byly oblouky. Ty vznikaly díky tlaku rostoucího ledu na protilehlou pevninu, a když byl tlak už moc velký, proběhly následné ruptury, které jsou vzácností. Díky tomu, že jsme měli čas, objevovali jsme různá zákoutí celý den a nacházeli i různé propadliny, či praskliny, které byly plné čerstvé ledovcové vody. 

Slunce, které si hraje s odstíny ledu, zbarví ledovcové špičáky do azurově modré barvy, která přidává na majestátnosti. Pro svou zajímavost bylo Perito Moreno roku 1981 zařazeno do světového dědictví UNESCO. K ledovci se můžete dostat buď lodí, a nebo, pokud chcete zažít dobrodružství, projet se okolo na kajaku. Je třeba si dodržovat odstup 40 m. Je možné, že by se vedle Vás vynořila velká kra a převrhla Vás do vody, která má teplotu kolem 0 stupňů. 

A pokud byste si mysleli, že na ledovci nic nežije, jste na omylu. Obývá ho tzv. “Drak Patagonie” nebo také nazývaný “Perla And”, který má 15 mm a živí se bakteriemi, které se sem dostanou větrem. Pro jeho vzácnost a extrémnímu prostředí, ve kterém žije, se věřilo, že je již vyhynulý, ale právě zde ho opět našli.

Perito Moreno můžete sledovat celý den. Je to lepší jak televize. Jak se ledovec posouvá, odlamují se velké masy, které pak končí v jezeře a vytváří velkou vlnu, která si už vyžádala 56 životů. Bohužel, někteří riskovali, chtěli se dostat k ledovci co nejblíž. Netušili však, že je vše v pohybu a každá akce má i svou reakci. Některé spadlé masy se nacházejí pod hladinou a vyplavou, když to nejméně čekáte. Díky těmto neustálým pohybům máte o zábavu postaráno, a sledujete, jak se celá masa ledu mění a je každý den jiná.

Celý den jsme hltali veškeré informace a nechtělo se nám odejít, abychom o nic nepřišli, protože jakmile se člověk otočí, ten největší kus se uloupne…

Rozložili jsme si náš střešní stan a začali vařit večeři. Po celou dobu bylo slyšet hřmění padajících kusů ledovce. A to dokonce i v noci. Celou noc jsme přemýšleli, který ten kus spadl, a že přicházíme o celou tu podívanou. Takže druhý den brzy ráno “vstávačka” a hurá zpět! Ledovec změnil svou podobu jen zlehka. Tentokráte jsme si sebou vzali pivka, klobásky a sýry a udělali si malý piknik. 

Byly to nezapomenutelné dva dny, na které neustále vzpomínáme a rádi se tam vždy vrátíme. Protože to tvrdí i legenda - Jednou se vydáte do Patagonie a vždy se budete chtít vrátit.


Hanka a Patrik