close

Hlavní menu

             

Hannah Grant podporuje

Dnes Letím - Mramorové jeskyně: skvost severní Patagonie

Hlásíme se z maličké vesničky, přesněji Puerto Rio Tranquilo. Naše další zastávka na cestě po Carretera Austral. V okolí této vesnice je neuvěřitelně mnoho dobrodružství. Proto jsme tam strávili pár dní, abychom viděli okolní krásy.

Tato místa určitě patří mezi naše TOP místa Patagonie. Jsou to neskutečná místa, u kterých se člověk ptá, jak je toto možné? Už Vás nebudu napínat. Náš první zážitek byl celodenní výlet na ledovec Explaradores. Tento 18 km dlouhý ledovec se táhne z hory San Valentín, která je nejvyšší horou chilské Patagonie, která má 4 058 m n. m. Celá oblast je národním parkem San Rafael od roku 1959. Celá oblast je pokryta ledem a my jsme měli neskutečné štěstí se po něm procházet.

Náš den začal neuvěřitelně hopsavou jízdou k národnímu parku. Silnice není zpevněná, a navíc pár dní před naším přijezdem byly v okolí záplavy, tak se musela opravovat, a vzniklo tak mnoho výmolů, přes které jsme se museli překodrcat. 

Cesta k ledovci je velmi snadná, 5 km dlouhý trek, při kterém můžete obdivovat místní datly, kteří náruživě narážejí hlavou do stromu. Nebo keře, které mají červené bobule, které žere velmi vzácný jelen “Huemul”. Místní průvodce vám toho řekne tolik, že se ani nenadějete, a nazouváte si mačky. 

Dnes Letím - Patagonie - výlet na ledovec

Mačky, neboli také stoupací železa, jsou speciálně vyrobeny pro ledový a sněhový terén. A díky Bohu za ně! Ledovec může být totiž pěkně zrádný. Některé dny, kdy je krásné počasí je led měkký, a tak je chození po něm snadné. Jiné dny, kdy naopak není tak pěkně nebo mrzne, je led velmi tvrdý a stává se z něj nekonečná klouzačka. 

Dostali jsme instrukce, jak zdárně chodit s mačkami a nezranit se. No to bychom nebyli my, abychom si několikrát nestoupli omylem na nohy. Dali jsme si svačinku a vyrazili na ledovec.

Celý ledovec vypadal jako cukrové homole a my mezi nimi chodili a hledali jeskyně. A měli jsme štěstí! Našli jsme hned tři! Místní průvodce musel nejdříve zkontrolovat, zda se na nás stěny jeskyní nesesypou, a mohli jsme tak v klidu prolézat ledovcovou jeskyní

Dnes Letím - výlet na ledovec Explaradores

Dnes Letím - výlet na ledovec Explaradores

No řeknu vám, zážitek to byl neuvěřitelný, až mi chlupy na rukou stály! Nikdy jsme nic takového neviděli ani nezažili. Všude byla malá jezírka s čerstvou, blankytně modrou ledovcovou vodou

Dnes Letím - výlet na ledovec Explaradores

A právě, jak led taje a voda se dostává do skulin ledovce, vytvářejí se jeskyně. Nebylo lehké se v nich pohybovat. Nejen, že nebyly kdo ví jak velké, ale led byl natolik uhlazený, že by se v případě pádu nedalo kde chytnout. Nikdo ale naštěstí nespadl, ani se nezranil a mohli jsme si užít “oběd” ve stylu co dům dal na ledovcovém kopečku.

Dnes Letím - výlet na ledovec Explaradores

Večer jsme vstřebávali naše zážitky a kochali se výhledem na jezero, které se jmenuje Carrera, na chilské straně, a jezero Buenos Aires je jméno na straně argentinské. Jezero je ledovcového původu, takže i jeho barva je naprosto jiná, než u normálních jezer. Krásně průzračně modrá. Voda z jezera pak putuje do Pacifiku. No a na tomto obřím jezeře se schovává další skvost severní Patagonie. A tím jsou mramorové jeskyně.

Proč mramorové? Protože, když je hezké počasí, sluneční paprsky vytvářejí odraz na hladině jezera a vytvoří tak krásné mramorování uvnitř jeskyň. Je to velmi navštěvované místo, a tak mít jeskyně jenom pro sebe je celkem oříšek. Dostanete se k nim buď lodí, nebo na kajaku.

Nejlepší, a také nejšetrnější volba, je kajak. My jsme se s místním domluvili, že chceme mít jeskyně jen pro sebe, a tak jsme na kajaku vyrazili o něco dříve, než bývá zvykem a stihli jsme i východ slunce

Dnes Letím - patagonské Mramorové jeskyně

A dokonce jsme jeskyně měli celé 2 hodiny jen a jen pro sebe! Proplouvali jsme jimi stále dokola a nemohli se nabažit. Jsou 3 nejznámější jeskyně: Tunel, Katedrála a Kaple. Katedrála je největší a má několik síní. Kdežto Kaple je menší a neříká se jí Kaple jen tak nadarmo. Dříve se tam odehrávaly ceremonie. A říká se, že ten, kdo se dotkne její stěny, bude do roka a do dne mít svatbu. Tak tuhle informaci jsme se dozvěděli až po tom, co Patrik vjel dovnitř, a aby nenaboural, opřel se o stěnu rukou. Obličej místního průvodce, který na mne hodil očko typu “máš to jasný”, byl k nezaplacení.

Dnes Letím - patagonské Mramorové jeskyně

Během objevování jsme se dozvěděli, že tyto jeskyně vznikaly více než 6 000 let pomocí vln, které narážejí na stěny, a také díky uhličitanu vápenatému. Intenzitu odstínu a barev pak mění různá roční období a hladina vody. Takže pokaždé je jiný pohled. Nejlepší doba pro návštěvu je bezpochyby mezi zářím a únorem, kdy z ledovce taje nejvíce vody a voda v jezeře je pak naprosto tyrkysová a dodává mramoru nádherné odlesky.

Pro nás byl tento zážitek naprosto nezapomenutelný a dokonalý. Tyto zážitky vstřebáváme ještě dodnes a mile na ně vzpomínáme. Kéž by existoval teleport, abychom se mohli do těchto míst vracet častěji, třeba na západ slunce.

Text a foto: Hanka a Patrik