close

Hlavní menu

             

Hannah Grant podporuje

Eagles na cestách - Freecamping

V dnešní moderní době můžete cestovat všelijak. Letadlem, autem, autobusem, vlakem, lodí, tuk-tukem, na kole, na koloběžce, na koni či pěšky. Můžete dokonce najít ještě něco originálnějšího. Spát můžete v hotelích, penzionech, pronajatých pokojích, v autě, pod stanem, pod širákem, v houpací síti atd. Dokonce si s někým můžete vyměnit dům a nebo ho někomu zase jen pohlídat, když bude pryč. Je jen na každém z vás, jaký způsob cestování si vyberete. Naším snem byl freecamping.

SEN, KTERÝ JSME SE ROZHODLI USKUTEČNIT

My byli od začátku rozhodnutí, že chceme cestovat autem, ze kterého si uděláme pojízdný domek, jenž nám poskytne určitý komfort na cestách. Pokud i vy dáte přednost tomuto dopravnímu prostředku, vybírejte dále podle vašich priorit. V těch našich jsme měli jasno. Chceme něco malého a nenápadného, ale dost prostorného pro dva lidi. Tím pádem nepřipadal v úvahu karavan ani velká obytka. Klasický osobák by nám zase neposkytnul požadovaný komfort. Leda by měl stan na střeše. Ale tuto variantu jsme zamítli kvůli nápadnosti. Při spaní bychom museli totiž mít zvednutý střešní stan a tak by bylo jasné, že tam někdo spí. A my chtěli být nenápadní. Po douhé diskuzi jsme zvolili menší dodávku.

Když už si ujasníte i jaký typ vozu chcete a kolik do něj chcete investovat, můžete se dát do hledání. Naše hledání bylo dlouhé, únavné a vyčerpávající. Málem jsme to vzdali. Ale nakonec se poštěstilo. Domů jsme si přivezli Vito, které stálo 55 000 Kč a tak jsme se vešli do limitu 70 000 Kč.

Více informací o celém procesu vybírání a hledání si můžete přečíst v http://eaglesnacestach.cz/vitek/vitek/.

SAMO DOMA

Již při výběru auta si musíte ujasnit, jestli už v něm chcete mít vestavbu a tudíž počítáte s vyšší pořizovací cenou nebo chcete ušetřit a udělat si vestavbu do auta sami podle vašich preferencí. Chcete mít velký úložný prostor? Manželskou rozkládací postel?Potřebujete topení? Preferujete zabudovaný vařič a dřez v lince nebo část linky, kterou  vysunete ven? Chcete sezení uvnitř? Potřebujete ledničku? Upřednostníte solární panely před přípojkou na elektriku? A co záchod? Otevírací či střešní okénka? Sprcha?
Vše záleží jen na vás. I na malém prostoru zahrajete velké divadlo.

My jsme si to chtěli udělat po našem a přizpůsobit to našim potřebám. Chtěli jsme gauč, který rozložíme na postel. Potřebovali jsme i prostor, kde ve stejný čas oba můžeme sedět u stolu a pracovat na počítačích a proto otočná sedačka spolujezdce byla jasnou volbou. Chtěli jsme být soběstační a tak jsme se rozhodli pro zabudování solárních panelů a baterie. Nechtěli jsme jezdit vůbec do kempů a tak jsme museli vymyslet, jak to vyřešíme se sprchou. Záchod jsme do takto malého auta nechtěli. Topení jsme nechtěli hlavně kvůli vysoké pořizovací ceně. Týden před odjezdem jsme si to po deštivém víkendu na Mácháči rozmysleli a nakonec do něj zainvestovali. Za toto rozhodnutí jsme zpětně velice rádi!

Nejtěžším rozhodnutím bylo z čeho to všechno udělat? Dobře přizpůsobivý koberec a nebo dřevo, které vypadá lépe? Dát tam už hotový nábytek a jenom ho upravit na rozměr či si vše vyrobit doma? Vsadili jsme na dřevo a na výrobu všeho SAMO DOMA.

Michal byl už od začátku rozhodnutý, že si všechno chce udělat sám.
Začal vyndáváním sedaček, po nichž následovalo zbavení se všeho dalšího přebytečného. Místy zrezlou podlahu obrousil, natřel, vyrovnal a zateplil. Zateplil střechu, boční stěny i dveře kufru. Všechno vevnitř obložil palubkama a na střechu zvenku přidělal dva tenkovrstvé monokrystalické soláry. Pokračoval výrobou veškerého nábytku a pak položil kuchyňskou desku. Také upevnil otočnou konzoli pro spolujezdcovu sedačku, položil lino a dodělal dvířka úložných prostorů. Sám si navrhl a sestavil Rock and roll postel. Následně zapojil elektriku a světla. Závěrem dodělal skládací stolek, závěsy a umístil lišty.

Zda jsou sepsané jen základní body celé přestavby, ale práce a nervů je za tím mnohem mnohem více. Michal však vše poctivě natočil a vy se tak můžete podívat na celý průběh přestavby.

Dalším z důvodů, proč jsme se rozhodli, že si přestavbu uděláme sami, byly samozřejmě finance. Chtěli jsme za přestavbu utratit co nejméně, aby nám zbylo více na cestování. Přestavba nás stála 65 024 Kč. V ceně je topení značky Planar (s instalací celkem za 18 000 Kč) a solární panely s baterií (za necelých 17 000 Kč). Když vše sečteme, utratili jsme 120 024 Kč. Slušná cena za pojízdnou garsonku, nemyslíte?

VYCHYTÁVKY DO AUTA
Protože jsme již rok a půl vkuse jezdili Evropou našim autem, ve kterém jsme zároveň žili, podělíme se s vámi o vychytávky, které vám usnadní dlouhodobé existování na pár metrech čtverečních. Jsou to věci, bez kterých si dlouhodobé cestování nedokážeme představit.

Oboustranná uzavíratelná pánvička - tu považujeme za nejlepší věc v našem autě. Tahle pánev nám nahradila troubu. Zvládne hravě pečenou zeleninu, pečené brambory, párky, sekanou, bramboráky, vaječné omelety, volská oka, palačinky, ryby a navíc fantasticky zapéká veškeré pečivo. Jo a málem bych zapomněla na pizzu! Nevěříte?! Přečtěte si o pánvičce samostaný článek: RidgeMonkey: vychytávka do auta.

Sprchovací stan – ten jsme si zakoupili až španělském Decathlonu.  Hned po první sprše v něm, jsem věděla, že to byl super kauf, který musím doporučit dál. Sprchovací stan se rychle staví i skládá, je prostorný, nezafukuje do něj a v autě nezabere moc místa. Super věc pro ty, kteří nemají zabudovanou sprchu v autě.

12V sprcha – tu jsme měli od začátku cesty a stála nás přibližně 600 Kč. Sprcha je přenosná a má čerpadlo, vypínač a zástrčku do 12V zásuvky. Hodně nám usnadňuje život v autě.

Kapsáře – ty se prostě hodí vždy. Můžete je přidělat na boční stěny tak, aby ničemu nepřekážely a věci uvnitř tak máte hned po ruce. Úložný prostor navíc.

BALENÍ

To co si sbalíte na cesty je podle nás na každém z vás. Záleží to samozřejmě i na velikosti auta a množství úložného prostoru, který vám nabízí. Když jsme se balili na roční cestu, nosili jsme si s Michalem každý svoje věci na hromádku a pak na samostatnou hromadu zvlášť věci společné. Když jsem viděla velikosti těch tří hromad, byla jsem přesvědčená, že se to do Vítka nevejde. A ono ne jen, že se to tam vešlo – dokonce jsme si ještě spoustu věcí přibalili na co kdyby náhodou. Když jsme se pak po půlroce otočili v ČR ze zdravotních důvodů, přebalili jsme celé auto a spoustu věcí jsme nechali doma. Tentokrát jsme už totiž měli zkušenosti a věděli jsme, co na cestách upotřebíme. 

Tentokrát jsme se balili stejně, jako kdybychom jeli na dovolenou na 14 dní. Není v tom totiž moc velký rozdíl. Život v autě na cestách nás naučil minimalismu. Ve spoustě věcí jsme se uskromnili a zjistili jsme, že nám to tak vlastně vyhovuje. Teď už si nikdy nikam nebalíme hromadu věcí, protože je nepotřebujeme a vystačíme si s tím, co máme. Stejně nosíme stále dokola pár oblíbených kousků oblečení. A když už nemáme co na sebe, tak prostě vypereme a je to.
Je vhodné podotknout, že oblečení a outdoorové vybyvení od HANNAH bereme vždycky rádi s sebou.


CESTUJEME LOW COST

Rozhodli jsme se cestovat nízkonákladově tedy low cost. Pro některé z vás to může být  nepochopitelné, ale nám to dává smysl. Každý má svůj styl cestování. My raději budeme na cestách déle a procestujeme tak více zemí, než abychom cestovali jen krátce, ale s vysokými výdaji za vše.

Nebudu vám sem psát něco jako „10 triků, jak na cestách zaručeně ušetřit“. Jen v heslech uvedeme, jak si snižujeme náklady na cestách my:

  • Vaříme si sami
  • Nakupujeme levné potraviny
  • Zkusili jsme „dumpster diving“
  • Pijeme vodu, žádné drahé ochucené limonády
  • Nekupujeme suvenýry
  • Nejezdíme po dálnicích či placených úsecích
  • Vyhýbáme se placeným parkovištím a předraženému vstupnému
  • Nejezdíme lanovkou
  • Sosáme internet
  • Ubytování si vozíme s sebou

Detaitněji si o výše zmíněných a i dalších věcech můžete přečíst v samostatném obsáhlejším článku: Za co utrácíme při cestování.

  

KEMPY NEVYHLEDÁVÁME aneb FREE CAMPING

Teď zpětně musíme přiznat, že jsme skutečně moc rádi, že jsme si zvolili tento styl cestování. FREE CAMPING neboli wild camping a nebo po česky kempování na divoko. Chytlo nás to hned od začátku a stalo se to naší vášní! Troufneme si říct „láskou na celý život“.

 

Můžete si samozřejmě zaplatit za ubytování v hotelu či penzionu. Nebo si můžete zaplatit za kempy, které se stávají opět velmi populárními. Ale ani jedno z toho vám nedá svobodu tak, jako FREE CAMPING. Teda alespoň tak to vnímáme my.

 

Jestli si myslíte, že je to jen o ušetření peněz……. tak se pletete. Je to o svobodě. O možnostech. O výběru. O klidu. O pohodě. A většina lidí, kteří zažijí pravý FREE CAMPING už pak nechtějí nic jiného.

Vše co potřebujeme, máme s sebou

Jak jsem zmiňovala již výše, vozíme si s sebou vše co potřebujeme a jsme tak naprosto soběstační. Můžeme tak spát na místech, kde se nám líbí. Jeden den u lesa, kde to tak krásně voní jehličím a houbami. Druhý den na pláži, kde pozorujeme východy a západy slunce. Jiný den zas v horách, kde si užíváme dechberoucí panoramata. Někdy zase na louce, kde protéká malý potůček, ze kterého si nabíráme čerstvou vodu. A jindy zase na útesech, kde posloucháme vlny tříštící se o skálu. To je ta svoboda, kterou nám free camping dává a kterou tak milujeme. Navíc se snažíme vybírat místa, kde nikdo není a my si tak můžeme užívat naprostého klidu, pohody a krásné přírody kolem.

Ale nemyslete si, že je to všechno jen takhle krásné a jednoduché. Všechno má své pro a proti. Občas sehnat dobrý spot stojí dost úsilí. Nejhorší je hledání za tmy. Protože to prostě moc nevidíte kolem a často ty malé polní cestičky a odbočky míjíte. A tak jezdíte a hledáte klidně i hodinu. A když už vás to unaví, zastavíte na parkovišti u obchoďáku, protože už prostě chcete jít spát. Nebo se vám stane, že si najdete parádní místečko u lomu, kde není ani noha. Jenže večer se vám tam sjede mládež v autech, ze kterých nahlas duní hiphop. Zaparkují kousek od vás, a dělají bordel. Podobné situace se nám staly několikrát. To se pak většinou přesouváme jinam.

Pár slov závěrem

Milujeme cestování, přírodu, poznávání nových věcí a lidí, trávení času venku, turistiku, kempování a hlavně sami sebe navzájem. Děláme to, co nás baví a milujeme to. 

Říkáte si, jak nám závidíte, že jsme mohli tak dlouho cestovat? Tak přestaňte a začněte taky. Jestli teď hledáte důvody, proč nemůžete, tak to nedělejte. Stačí jen odložit výmluvy typu: jsem moc stará, teď se mi to nehodí, nemám moc peněz, neumím jiný jazyk, nemám s kým jet, mám děti a podobně. Pravdou je, že vždy budete mít nějaké výmluvy….stejně jako jsme je měli my. Rozhodli jsme se nehledat důvody, proč to nejde, ale naopak důvody, proč to jde. A ono to fakt jde!

Zkuste si i vy najít své důvody, proč je právě teď ten správný čas začít cestovat, poznávat a objevovat. A až je najdete, chyťte odvahu za pačesy a dejte dlouhodobému cestování šanci.

Konec nebo začátek?

Dobrodružství s našim věrným parťákem Vítkem sice již zkončilo – loni na konci léta jsme se rozhodli ho prodat, protože měl vážné zdravotní problémy. Loučení bylo těžké, ale podařilo se nám najít Vítkovi nový domov a majitele, který si ho dal do kupy a stále s ním vyráží na cesty. A my na společně strávené chvíle na cestách vzpomínáme jako na ty nejlepší chvíle vůbec.

A právě protože jsme milovníci free campingu a nedokázali jsme si představit, že nebudeme mít auto, ve kterém budeme vyjíždět na cesty, rozhodli jsme si pořídit nového bydlíka. Tentokrát jsme vybírali dle preferencí, které jsou již jiné, než byli před naší dlouhodobou cestou. Pořídili jsme si dodávku jménem Rudy (Renault Master). Rudy je větší a prostornější, protože počítáme, že v budoucnu budeme vyrážet free campovat ve vícečlenném týmu. V tuto chvíli je v rozestavěném stavu a Michal opět dělá celou vestavbu sám. Ale i tak s Rudym už sem tam vyrazíme někam do přírody.

Ale o tom zas třeba v příštím článku,

Eagles na cestách