close

Hlavní menu

             

Hannah Grant podporuje

Evropská amazonka - 1. díl

Balím na trek, který vím, že mě bude stát hodně sil a potu, ale přesto se už strašně těším. Prvního května vyrážím na 2881 km dlouhý trek, okolo Evropské Amazonky. Proč právě tam?

Řeka Dunaj, které se taky přezdívá Evropská Amazonka, je druhá nejdelší řeka Evropy. Díky své délce 2881 km protéká přes území 10 států a přes 4 hlavní města – Vídeň, Bratislava, Budapešť a Bělehrad. Řeka pramení na jihozápadě Německa, ve Schwarzwaldu a ústí rozlehlou Deltou do Černého moře. Dunaj protéká velmi rozmanitým územím okolo Alp, přes Karpatskou kotlinu a Rumunskou nížinu. Delta Dunaje je pak významnou přírodní lokalitou, která je zapsána na seznamu Unesco.

Kdo jsem?

Jmenuji se Michal, bydlím a pracuji v Praze. Protože opravdu miluji TURISTIKU, tak poslední dva roky výletuji po České republice a blízkém okolí. Své zážitky z výletů sdílím na sociálních sítích pod jménem: Michal Výleťák a poslední rok i na stejnojmenném blogu. Výlety podnikám (tedy mimo zimu) každý týden, nebo jak práce dovolí.


Pracuji jako vedoucí v pekárně, kde mám kolem sebe úžasný kolektiv. Proč píšu, že je úžasný?? Protože i přes všechny starosti v práci mám u nich podporu, díky které mám právě čas na své výlety.

Proč trek okolo Dunaje?

Vloni v zimě jsem doma čistil svoje akvárium a z ničeho nic mě napadlo – odkud jsou ty moje holky (rybky) kde vlastně v přírodě žijí. Abych to zjistil sedl jsem si k počítači a začal hledat odkud jsou. Našel jsem, že Terčovci pocházejí z Jižní Ameriky, z povodí Amazonky. Čím víc jsem hledal informace o nich a o Amazonce, tak tím víc jsem pak objevoval další řeky. Najednou mi na obrazovce skočil dokument: Dunaj – Evropská Amazonka. Dokument mě tak zaujal, že jsem ho viděl několikrát.

O pár týdnů později jsem na svůj blog psal o jednom dalším výletu a hlavou mi problesklo – co kdybych na jaře vyrazil na nějaký delší výlet a konečně i mimo Českou republiku. Vždy jsem o tom totiž snil, že podniknu nějaký delší trek.

Když jsem otevřel mapu Evropy, uviděl jsem tam kroutící se řeku Dunaj a hned jsem si vzpomněl na ten dokument. Po několika denním hraní si s mapou, koukáním na fotky z okolí řeky, padlo rozhodnutí, že bych to vše chtěl vidět na vlastní oči. Začal jsem tedy na mapě označovat body trasy kudy bych šel a celou cestu tak nějak plánovat.

Jak a kudy půjdu?

Trek jsem si rozdělil do 3 etap s tím, že bych rád vyrazil v květnu a ukončil ho do října.

1. etapa povede z Německého města Donaueschingen do Rakouského Vídně

2. etapa povede z Vídně do Srbského města Bělehrad

3. etapa povede z Bělehradu do Rumunského města Tulcea – odkud bych kvůli rozvodněné Deltě
Dunaje jel loďkou asi 100 km do města Sulina, odkud bych rád došel k opuštěnému kostelíku na okraji řeky Dunaj a Černého moře.

Cesta mě bude stát určitě spoustu sil a potu. Nicméně, už teď se strašně moc těším :-)

Pokud vás zajímá jak cesta bude probíhat a zda vůbec tuto cestu nesportovní pekař zvládne, tak sledujte můj Instragram, Facebook a nebo www.michalVyletak.cz, kde bude určitě spoustu příspěvků a fotek z cesty.

Ahoj Michal