close

Hlavní menu

             

Hannah radí a doporučuje

Jak vybrat vhodný rodinný stan

Chcete vyrazit s dětmi poznávat krásy naší vlasti a chtěli byste jim krom pohybu v přírodě přidat také dávku toho dětského dobrodružství? Vyrazte pod stan. Večerní kempování za svitu baterky je určitě nadchne. Poradíme vám, jak vybrat vhodný stan pro vaši potřebu a na co se při výběru zaměřit.

Stan jako váš dočasný domov

Stan bude na nějakou dobu vaším domem, tedy ložnicí, obývákem, kuchyní, ale i „skladištěm“ všech věcí, které si s sebou vezete – stoleček, židličky, vařič, nádobí, ale třeba i jízdní kola. Pojďme se však podívat na základní parametry, které je potřeba při výběru stanu vyřešit:

  • Délka a typ pobytu a počet osob
  • Konstrukce
  • Cena

Do kempu či do přírody?

Existují v podstatě dva základní scénáře, jak taková dovolená v rodinném stanu může vypadat. Můžete jet buď na klasickou „válečku“ pouze do kempu, případně další místo pro kempování určené, nebo na aktivnější dovolenou, kdy budete na celodenních túrách nebo výletech na kole objevovat zajímavá místa v okolí. 

Kolik nás bude?

Při výběru stanu byste v první fázi měli mít jasno, jaký typ kempovací dovolené vás čeká a na jak dlouho pojedete, ale také vzít v potaz to, jak máte početnou rodinu a pro kolik osob tedy musí být stan dostatečně velký. 

Pokud budete s rodinou na jednom místě zůstávat delší dobu, určitě volte tunelový rodinný stan s co největší obytnou částí. Naopak v případě pouze několikadenního výletu, kdy navíc plánujete strávit většinu dne na výletech, můžete vybírat i z menších kopulových stanů.

Při výběru stanu rozhoduje počet osob a další kritéria

Jak se vyznat v konstrukcích stanu

Tím se tedy dostáváme ke konstrukci jednotlivých stanů. Většina rodinných stanů je tunelové konstrukce. Rodinné stany jsou ve sbaleném stavu sice těžší (6 – 16 kg), ale vyšší váha je kompenzována pohodlím a komfortem při pohybu v něm. Určitě oceníte, že si budete moci ve stanu stoupnout, přehledně si uspořádat své věci či schovat a zamknout kola.  

Tunelová konstrukce

Nabízí mnoho variant – liší se svou výškou, velikostí a tvarem, vchodem z jedné nebo obou stran či jednou nebo dvěma ložnicemi (v jedné můžete případně i schovat kola) s obytnou částí uprostřed.

Ukázka tunelové konstrukce stanů Hannah


Kopulový stan (iglú)

Pokud se rozhodnete jet na dovolenou pouze na pár dní, můžete zvolit kopulový stan (iglú). Jedná se o univerzálnější formu stanu, který si můžete vzít třeba i na vodu s kamarády nebo na trek i za horších klimatických podmínek. Kopulové stany jsou lehčí a skladnější, ale vždy budete mít jen jednu ložnici a velmi omezený úložný prostor.

Ukázka kopulové konstrukce Hannah stanů


Rozdíl mezi apsidou a předsíňskou

U jakéhokoliv stanu pak také oceníte apsidu nebo předsíňku, zvlášť pokud si budete chtít někde odložit špinavé boty nebo uvařit jídlo. 

Apsidu je možné vytvořit tak, že oddálíte část tropika (vnější plášť stanu) od stanu a tu pak ukotvíte kolíkem do země, zatímco předsíňku vytvoříte pomocí prutů. Většinou apsida ani předsíňka nemají podlážku, jsou proto vhodné na odložení špinavých bot a ostatních věcí, které by vám ve stanu akorát nadělaly nepořádek. Předsíňka je většinou věší a může proto posloužit i k uschování kol.

Rodinný stan Hannah má velkou předsíňku vhodnou i na uschování kol

Jak je to s cenou

Posledním a neméně důležitým faktorem je cena. Ta je velmi závislá na použitých materiálech a technologiích i velikosti stanu. velkých rodinných Hannah stanů se cena bude lišit převážně podle velikosti, případně, pokud si zvolíte stan nafukovací, tak i podle použité technologie. Parametry použitých materiálů a tyček jsou stejné. 

U kopulových stanů je situace opačná, vybrat si můžete z mnoha variant, od stanů určených pro trampy a vodáky, přes odolné stany i v náročných klimatických podmínkách, až po ultralehké silikonizované stany.

Kompletní nabídka Hannah stanů

Až si svůj stan vyberete, pamatujte, že je vhodné před každou cestou zkontrolovat, zda máte všechny potřebné díly. Pokud vyrážíte se stanem úplně poprvé, je dobré si jeho stavbu vyzkoušet pokud možno někde na zahradě "nanečisto", abyste pak netápali např. uprostřed kempu, jak takový velký rodinný stan postavit. U každého modelu je k dispozici návod a tyčky jsou vždy barevně označeny. Stavba je tak proto snadná a intuitivní. Ale jak se říká, kdo se připraven, není překvapen.

Stavba Hannah stanů "online"

Naše základní modely jsme natočili a vy se tak na ně můžete podívat ze všech stran. Ukážeme vám jejich stavbu. Podívejte se, že na tom není nic složitého. 

Nechte se inspirovat např. naším nejnovějším kouskem Barrack 4 Air. Je nafukovací...

Detail stanu - Barrack 4 Air

Příjemné zážitky a spoustu outdoorových dobrodružství. 

Hannah