close

Hlavní menu

             

Hannah radí a doporučuje

Jak vybrat vhodný spací pytel

Vybrat dobrý spací pytel není vůbec jednoduché. Při výběru vás bude zajímat nejen jeho velikost po sbalení, váha a samozřejmě cena, ale zamyslet byste se měli i nad tím, co od spacáku očekáváte a jak ho budete využívat, jaký preferujete tvar, případně jakou chcete výplň. Poradíme vám, jak na to a jaké jsou možnosti.

V KVALITNÍM SPACÁKU VÁM BUDE TEPLO CELOU NOC

Ať už se v létě chystáte do kempu s rodinou, pokořit řeku s partou nebo potřebujete v zimě přespat u kamaráda na chatě, důležité by pro vás měly být 3 klíčové faktory výběru, a to: 

  • pohodlí
  • univerzálnost
  • cena

Pohodlí

Co se týká pohodlí, máte v podstatě dvě možnosti, buď spacák mumiový nebo dekový

Dekový spacák

Pokud chcete opravdu prostorný spacák, ve kterém se budete moci doslova „uvelebit“, je pro Vás skvělou volbou spacák dekový, který lze rozepnout po celém obvodu a můžete ho případně použít i jako deku. Obecně se však tento typ spacáků používá ve vyšších teplotách. V rámci naší nabídky můžete vybírat z modelové řady Hannah Ranger a Lodger (Ranger 200Ranger 150Lodger 200 ).

Tyto spacáky se od sebe liší typem střihu i izolačními vlastnostmi. Máte tak možnost si vybrat spacák, který bude vyhovovat přímo vašim potřebám. Nevýhodou dekového spacáku ale je, že teplo uniká mezi hlavou a rameny a tím pádem se snižují jeho izolační vlastnosti.

Mumiový spacák

Mumiový spacák naopak můžete použít jak v nízkých teplotách, tak i ve vyšších nadmořských výškách. Mumiový spacák má zúžený střih, existují také rozšířené varianty (např. Scout 120 Wide a Trek 200 Wide). Spacák kopíruje celý tvar těla včetně hlavy – díky tomu máte možnost ho kolem hlavy stáhnout a zabránit tak úniku tepla

Univerzálnost

Univerzálnost je asi nejtěžší otázkou, kterou obzvláště u spacáku musíte vyřešit. V potaz je potřeba brát velikost sbaleného spacáku, váhu a teplotní parametry. Pokud jezdíte za kempovacím dobrodružstvím autem, máte v podstatě vyřešené první dva parametry a zbývá se zamyslet nad teplotami, při kterých budete spacák používat. 

teplotní parametry, velikost a váha

Výhodou Hannah spacáků je, že jsou všechny testovány v laboratořích a byl jim udělen příslušný atest. Můžete se tak spolehnout na uváděnou teplotní stupnici. Více informací o teplotních stupnicích si můžete přečíst na webu hannah.guide/spacaky. Pokud ale plánujete využít i vlak nebo jinou veřejnou dopravu, například když jedete na vodu, už by pro vás mohla hrát roli i velikost a váha.

Produktová řada Hannah spacáků se rozděluje dle typu výplně, váhy a velikosti po sbalení. Spacáky mohou mít výplň z mikrovlákna, nebo jsou plněny dutým vláknem.

Cena

Co nás při výběru spacích pytlů určitě dále ovlivňuje je cena. Ta je dána zvolenými materiály, technologií a zejména druhem výplně.

Peřové spacáky

Vyšší cenu mají spacáky plněné peřím, které vykazují vynikající tepelné izolační vlastnosti a sbalitelnost do malé objemu. Mají však i své nevýhody. Při zvlhnutí výrazně klesají jeho izolační vlastnosti, jsou více náročnější na údržbu, než umělá vlákna a jsou nevhodné pro alergiky na peří.

Spacáky plněné syntetickými vlákny

Oproti peří jsou spacáky plněné syntetickými vlákny (mikrovláknem nebo dutým vláknem) cenově výhodnější. Výhodou syntetických vláken je, že lépe izolují i když je spacák navlhlý, jsou nenáročné na údržbu, po zvlhnutí rychle usychají a jsou vhodné i pro alergiky. Oproti spacákům plněným peřím mají však horší izolační schopnosti, vyšší hmotnost a výrazně horší sbalitelnost do malého objemu

Spacáky v levé tabulce mají výplň z mikrovlákna, spacáky v pravé tabulce jsou plněny dutým vláknem

Je tedy otázkou, jakou částku budete chtít do nákupu spacáku investovat. Obecně však pro běžné kempování plně vyhovují spacáky z umělých vláken.  Spací pytle plněné mikrovláknem mají oproti těm s dutým vláknem menší váhu i objem po sbalení při stejné výhřevnosti, díky čemuž je pak sbalený spacák kompaktnější. Nevýhodou však je cena, která je vyšší než u spacáků s dutým vláknem.

Celá nabídka Hannah spacích pytllů


Pohodové kempování a příjemné teplo ve spacáku celou noc,
Hannah