close

Hlavní menu

             

První povirový závod

Hannah Pilsen Trail "Letkovská čtyřícítka" je za námi

V sobotu 30.5. 2020 se běžel v Letkově již šestý ročník závodu na delších tratích v přírodě pod názvem Hannah Pilsen Trail – Letkovská čtyřicítka. Pořadatelé jednoho z nejkrásnějších běhů nedaleko Plzně přitom až do poslední chvíle museli čekat na to, v jakém formátu závod uspořádají.

Běžci byli po závodní pauze zaviněné Covidovskou karanténou již zdravě natěšení, takže na prvním „normálním“ běžeckém závodě v tomto roce se jich v Letkově u vodní nádrže poblíž Sportpenzionu Pohoda sešlo více než 300.

Hannah Pilsen Trail Letkov 2020

Padly nové rekordy

Na jaře většina znich zřejmě tréninkově vůbec nezahálela. Na nejedné trati padly nové rekordy. Tomu ostatně nahrávalo i ideální běžecké polojasné počasí.

Pořadatelé připravili a precizně označili hlavní tratě na 42 km, 30 km, 20 km a 8,5 km. Všechny vedly lesem Pytel s výběhem Na Pohodnici a na Jandovu skálu (499 m n. m.). Tam se odpojila trať 8,5 km. Po výběhu na Čilinu (523 m n. m.) se vracela do cíle trasa 20 km. Nejdelší tratě pokračovaly dále přes Maršál (560 m n. m.), Sedlec a Stradiště (488 m n. m.) zpět do Letkova. Maratonci si svůj závod ještě zkrášlili cestičkami kolem skalního útvaru Andrejšky a výšvihem na Radyni (567 m n. m.) po nové skalní vyhlídkové cestě.

Na startu se sešli stálí, věrní účastníci i nové tváře z řad výkonnostních, až téměř vrcholových závodníků, sportovců pro zdraví, hobíků, ale i nepravidelných či náhodných běžců. Přijeli závodníci nejen z Moravy a Slovenska, ale závodili vytrvalci z Polska, Francie, Německa. Nejvzdálenější účastník byl z USA, ze státu Pensylvánie.

Hannah Pilsen Trail Letkov 2020

Kdo vítězil?

V hlavní kategorii mužů obhájil vítězství stálý účastník Standa Rada v čase 2:54:33 a sklidil uznání a obdiv ostatních běžců včetně nerychlejšího veterána a celkově druhého Davida Gerycha (2:54:36). Ten se Standou svedl lítý boj až do finiše. Standa Rada bude obhajovat prvenství také na maratonské trati Hannah Pilsen Trail na podzim na Krkavci.

V ženské kategorii zvítězila na maratonské trati Michaela Gerychová, žena Davida. Oba běhají za klub Kupkolo, který v centru závodu účastníkům umožnil půjčení terénních i závodních koloběžek.

Na trati 30 km vyhrál vzezřením nenápadný ale svými výkony konzistentně výrazný Tomáš Hofhanz, který komentátorovi Honzovi Hasmanovi v cíli vyčinil: „Stejně jako vloni, když jsem vyhrál půlmaraton  na Pilsen Trailu na Krkavci, sis mě na doběhu vůbec nevšiml!“

Další vítězství na Pilsen Trailu, tentokrát na 30 km si připsal veterán Štěpán Rapp. V ženách excelovala Svatoslava Kacířová z Turnova.

Hannah Pilsen Trail Letkov 2020

Asi nejhodnotnější výkon předvedl na trati 20 km Tomáš Eisner, který překonal svůj loňský rekord, který má teď hodnotu 1:14:33. Čas druhého Ondry Jadlovského z Dolního Žandova by při prvních dvou ročnících stačil pohodlně na vítezství.

Skvěle na trati 20 km běžel vítěz veteránské kategorie a  celkově  třetí Ervin Beshir ve veteránském rekordu 1:21:58. Nejrychlejší ženy v celkovém pořadí byly z kategorie veteránek! Však šlo také o samá zvučná jména: Petra Šmákalová, Kristýna Eisnerová, Blanka Šindelářová.

Nejrychleji za poslední roky běžel na trati 8,5 km Neal Dhand z Philadelphie, který časem 34:34 za sebou nechal i místního rychlého běžce Vojtu Šulce z AC Heating. Ženy ovládla opět v traťovém rekordu bežkyně na lyžích Adélka Kočandrlová 38:33 ze Sportklubu Plzeň.

Nebyla nouze o boje ve finiši

Viděli jsme strhující boje ve finiši i pády do cílové čáry, např. o 2.místo v dívčí kategorii do 14 let na trati 1600 m mezi Sašou Pešulovou a Natalkou Nyklesovou. „Kdyby měli v cíli fotobuňku jako na Olympiádě, vyhrála by Saša, ale když měří čipem na noze, těžko říct, špekulovali fanoušci.“ Nakonec to stejně dopadlo jako na olympiádě a rozdíl byl 1destina sekundy.

Skvěle zastupovali rodinu setry Rutarovy: Karolína vyhrála 1600 m, Magdalena a Kateřina byly 1. a 3. na trati 800 m.

Poprvé pod 6 minut se dostal na trati 1600 m atlet Leonard Mastný ze Sokola Petřín.

Nejmenší děti se před svým startem měli možnost rozcvičit pod vedením mistrem světa v hokeji Milana Krafta.

Hannah Pilsen Trail Letkov 2020

Multigenerační štafeta zaznamenává boom

Stále větší ohlas získává dvojčlenná multigenerační štafeta „Bežíme pro Totem“ složená z dětí do 6 let na trati 350 m a o minimálně jednu generaci staršího rodinného příslušníka běžícího na téže trati.

O závodníky se starali kromě pořadatelů z klubu Pilsen Trail také dobrovolníci z mezigeneračniho centra Totem a sportovci Sokolu Letkov. Příjemným zpestřením byl skákací hrad RK Evropa a možnost vyzkoušení a zakoupení běžeckých bot Inov od Runland. O zázemí a ceny se postaral hlavní partner Hannah.

Pořadatelům se společně se závodníky podařilo vytvořit tradičně přátelskou a pohodovou atmosféru, kterou lze doufat, že si všichni odnesou do dalších tréninků, závodů, sportovních i jiných výkonů v běžném životě.

Hannah Pilsen Trail Letkov 2020

Zapište si do diáře další termín "Letkovské čtyřicítky"

Příští rok se závod uskuteční opět poslední sobotu v květnu, tedy 29. 5. 2021. Přijďte si zaběhat v krásném Letkovském polesí nebo klidně jen zafandit svým dětem na kratších tratích. Fotografie či výsledky si můžete prohlédnout na www.pilsentrail.cz. Tamtéž se podívejte na mapy s tratěmi. Můžete si vyzkoušet, za kolik byste třeba 8,5 km přes Jandovu skálu uběhli vy.  

Hannah Pilsen Trail Letkov 2020

Těšíme se na startu dalšího závodu letošního ročníku Pilsen Trailu, a to na Krkavci 14.11.2020.

Hannah Pilsen Trail