close

Hlavní menu

             

Cesta za závodní kariérou

Oblékáme tým zrakově postižených lyžařů

Milujeme sport. Milujeme lyžování. A protože přesně tohle je to, co miluje i tým zrakově postižených lyžařů, rozhodli jsme se je podpořit a poskytli jim lyžařské bundy a kalhoty Hannah. A věřte, že lyžování se zhoršenými zrakovými podmínkami není vůbec snadné. Přečtěte si více o soutěžní kariéře celého týmu zrakově postižených lyžařů, kteří zahájili svůj první ročník reprezentace České republiky na mezinárodních soutěžích.

Tým se skládá celkem z 8 závodníků (čtyři nevidomí a jejich čtyři traséři), dále k ním patří dva trenéři a jedna vozíčkářka s asistentkou.

První dvojice je závodnice: Cecílie Novotná (B1) s trasérkou Žanetou Valentovou, dále tu máme Michaelu Krychtálkovou (B3) s trasérkou Hanou Koprnovou. Z pánské sekce tu je: Jakub Giecek (B3) jeho trasér je Vít Paterek, další dvojice je Tadeáš Kříž (B3) s trasérem Radimem Nevrlým. Dále do našeho týmu patří mladá vozíčkářka Kristýna Židlická, která se věnuje jízdě na monoski pod vedením trenéra Jana Číháka s asistentkou Kateřinou Balharovou. V neposlední řadě do týmu neodmyslitelně patří i trenéři Zbyněk Janečka a Jan Číhák.

Alpské lyžování se zrakovým hendikepem je dost specifická disciplína, která vyžaduje roky příprav, než se samotný závodníci mohou pustit do závodění.

Jelikož se zrakové postižení dělí do mnoha skupin a vzniká z mnoha příčin, tak bychom Vám spíše přiblížili samotné dělení zrakového hendikepu do skupin, které se právě používají do závodů (vychází z klasické oční klasifikace pro zrakový hendikep):

  • B1 – osoby nevidomé
  • B2 – osoby se zbytky zraku (praktická nevidomost)
  • B3 – osoby slabozraké (schopnost samostatné orientace a pohybu na speciálně upraveném a bezpečnostně zajištěném závodišti).

Naše cesta za závodní kariérou začala v listopadu v holandském Landgraafu, kde se všichni závodníci zúčastnili zrakové klasifikace a byli jim přidělené zrakové skupiny. V našem týmu máme tedy jednu závodnici úplně nevidomou (B1) a tři závodníky se slabozrakostí (B3). zde si závodníci zkusili i jejich historicky první závody, kde všichni předvedli velice obstojné výsledky.

Další jejich cesta se zastavila na prosincových závodech na rakouském ledovci Pitztal, kde všichni závodníci opět předvedli skvělé výsledky a domů jsme si vezli i nějaké to 4. místo a bodové zlepšení FIS bodů.

Závody se pro nás staly hned místem drobných úspěchů a někteří se přiblížili na těsnou hranici evropského poháru.

Nyní se celý tým soustředí a věnuje pouze na tréninkům, které probíhají na Červenohorském Sedle, které se stalo již naši pravidelnou základnou.

Jan Číhák

Trenér hendikepovaných reprezentantů v Alpském lyžování ČR