close

Hlavní menu

             

Hannah Grant podporuje

One life just one

Mladý pár se rozhodl místo hypotéky, budování kariéry a usazení na jednom místě procestovat Evropu se svým čtyřnohým kámošem Baddym. Rozhodli se dát výpověď a teď už frčí.

Zdravíme všechny dobrodruhy, rádi bychom se na úvod představili. Náš tříčlenný tým tvoří Anet, Filda a náš čtyřnohý kámoš Baddy. Cestovatelská vášeň se v nás probudila již dávno. Anet pracovala jako au-pair v Anglii, nějakou dobu žila v Itálii a zkoušela i surfovat na pobřeží Atlantiku ve Francii. Filda pracoval několik měsíců na Aljašce. Několikrát navštívil Spojené státy, zúčastnil se rally ze Španělska do Senegalu a s kamarády provandroval Rumunsko a Gruzii. V rámci zaměstnání měl možnost se podívat i do Thajska a Malajsie.

Společně jsme viděli slovenské národní parky, projeli Balkán a loni v létě jsme strávili téměř tři týdny na Islandu. Trekovali jsme přes duhové hory, prošli se po ledovci, koupali se v přírodních termálních jezírkách a pozorovali velryby.

Island pro nás představuje nejčistčí zemi na světě, a to nemyslíme jen s ohledem na přírodu, ale i na kvalitu života celkově. Po návratu domů jsme si pohrávali s myšlenkou, že se tam vrátíme a usadíme se natrvalo. Baddyho jsme samozřejmě doma nechat nechtěli, ale kvůli jeho slabšímu srdíčku nepřipadala letecká doprava v úvahu a jiná cesta pro psy na ostrov bohužel nevede. Protože ale milujeme cestování a pobyt v přírodě, v hlavě se nám zrodila myšlenka podnikout něco úplně jiného.

Rozhodli jsme se odložit hypotéku, nechtělo se nám teď zkrátka na nic vázat. Po dlouhé úvaze jsme dali oba dva v práci výpověď a začali plánovat. Chtěli jsme si srovnat myšlenky a zároveň zažít nějaké dobrodružství. Přemýšleli jsme i o Asii, ale nakonec zvítězila Evropa a rozhodli jsme se pro road trip, také i kvůli Baddymu. Cestování veřejnou dopravou mu nevadí, ale ve vlastním autě bude mít větší pohodlí a my zároveň svobodu rozhodování, kdy a kam pojedeme.

Připravili jsme si finanční plán a začali šetřit. Museli jsme omezit naše výdaje na návštěvy restauračních zařízení nebo nákup nového oblečení. Utráceli jsme zkrátka jen za nutné věci. Zároveň jsme začali plánovat trasu naší cesty okolo Evropy. O několik měsíců později jsme měli finální cestu připravenou.

Máme v plánu navštívit celkem 17 evropských zemí na trase, která čítá okolo 18 tisíc kilometrů. V našem itineráři je asi 70 zastávek a počítáme, že na cestě strávíme přibližně 100 dní. Zastávky jsou rozloženy mezi krásná města a přírodní úkazy. Záměrně vynecháme některá velká města plná davů, jako je Paříž nebo Benátky. Nejlépe se ale cítíme v přírodě, a proto jsme do itineráře zařadili hned 24 národních parků. Přesný popis trasy najdete na našem facebooku One life just one.

Všechno absolvujeme s Baddym, tudíž jsme museli vynechat aktivity pro psy nevhodné. Nicméně nudit se taky nebudeme. Namátkou můžeme zmínit přelezení největší písečné duny v Evropě, stanování poblíž známé norské výhlídky Trolí jazyk, překonání Severního polárního kruhu, rybaření na Lofotách a určitě chceme přespat ve srubu uprostřed finské divočiny. V plánu jsou ale i kulturní aktivity, například koštování vínečka. Přeci nemůžeme projet Itálii, Francii, Španělsko a Portugalsko, aniž bychom ochutnali jejich národní nápoj.

Všichni tři se tedy máme na co těšit a brzy už to všechno vypukne. Pokud s námi chcete cestovat alespoň na dálku, můžete sledovat náš blog www.onelifejustone.com nebo náš facebookový profil.

Anet a Filda