close

Hlavní menu

             

Lukáš Knybel rekapituluje svou expedici

Orlí stezka - s odstupem času

Tak jak jsem psal dříve, Orlí stezka mě úplně zničila... Respektive zažívací potíže, kterých jsem se dočkal. Minulý týden jsem strávil v okolní Roháčů na Slovensku s celou rodinou a během dlouhých výletů jsem měl dost času na rekapitulaci v mé hlavě. Pocity se ve mně bijí, takže na následujících řádcích bude určitě hodně rozporů, tak jak to právě mám ve své hlavě ;)

Orlí stezce nemohu celkem nic vytknout. Výhledy jsou famózní a věřím, že spousta dalších mě čekala. Občasné zmatené značení bych odpustil za předpokladu, že si každý turista vezme s sebou mapu a trasu si připraví. Není úplně vhodné spoléhat čistě na značky. Zázemí v podobě chat je na stezce opravdu perfektní pro ty, kteří se rozhodnou vydat od chaty k chatě.
Doma jsem rozdělil věci z batohu na použité a nepoužité a určitě bych příště zabalil nejméně o 30% méně věcí. Pro mě tedy super zjištění, že se dá seznam podstatných věcí ještě zúžit! Jestli mě něco drtilo během pobytu, tak to byl batoh, pokud byl den opravdu slunečný. Stín se hledal na hřebenech hůře než bych myslel.


Přemýšlel jsem hodně o rodině. Otcovství mě nenávratně změnilo a je pro mne stále těžší se někam vydat za dobrodružstvím sám. Ačkoliv se s dětmi zatím nedá vydat úplně kamkoliv, vzhledem k jejich věku, snažíme se množství zážitků maximalizovat a musím přiznat, že radost v dětských očích (a potažmo očích mé ženy) je věc, která přebije jakýkoliv famózní výhled či údery cepínem. Uvědomil jsem si taky, že se už na svět kolem sebe nedívám, jako dřív, ale tak, jako bych byl s dětmi. Dívám se a říkám si, co bych jim v tu danou chvíli řekl. Díky tomu jsem za poslední 2 roky viděl mnohonásobně více zvířat, rostlin a dalších krás než dříve, kdy jsem paradoxně trávil v horách ještě více času. Týden na Roháčích a v okolí mi tyto moje úvahy opět potvrdil. A navíc úsilí staršího syna dostat se až k vysněnému vodopádu možná předčilo mé úsilí dostat se na Matterhorn :)


text a foto: Lukáš Knybel

Související články: