close

Hlavní menu

             

Hannah Grant podporuje

Radek a Dája na cestách - Na Islandu

Jako by to bylo včera, co jsme vyplouvali trajektem z Dánska na sever. A ono už je to skoro rok, co jsme tady na Islandu. I když máme práce víc než dost, včetně víkendů, čas na pořádné výlety se naštěstí vždycky najde.

Třítýdenní rodinná cestovačka

Na přelomu června a července 2019 za námi přiletěli rodiče a společně jsme si dali pořádnou, třítýdenní cestovačku, a to nejen po těch nejznámější a nejturističtějších místech. My dodávkou, naši půjčeným autem ve stanu, žádnej free camping. To se prostě ve více lidech, navíc nápadně se stanem a dvěma auty, dělá těžko. S přespáváním mimo kempy je to tady stejně naprd, hlavně na jižním, nejvíce turistickým pobřeží, kde dokonce hrozí za přespávání mimo místa tomu určená, tučné severské pokuty.

Projeli jsme společně celé jižní pobřeží, které v hlavní sezóně u některých atrakcí spíš připomíná turistické mraveniště. Úplně ta nejnavštěvovanější místa jsou na Zlatém okruhu, který se nachází poměrně blízko mezinárodního letiště a tak si i víkendový turisti zde přijdou na své.

Na západních fjordech naopak potkáte turistů jen pár, takže si v klidu můžete vybrat hned z několika termálních bazénků a jednoduše skočit do toho, který má ideální teplotu. My jsme měli jeden termál dokonce s teplotou 42°C, kde bohatě stačí pár minut a cítíte se doslova vařeně.

Také jsme několikrát zajeli do vnitrozemí, ale bohužel, když se ostrov rozhodne, že bude uprostřed léta sněžit, tak se taky tak stane. A to se potom nikomu nechce pokračovat, když na pobřeží vane příjemný jižní vánek a teploměr hlásí 15 stupňů (což na místní poměry znamená tropický den!)

Potom jsme se už sami vraceli se zastávkami k nám na sever k městečku Húsavík, kde pracujeme. Pokud jste nečetli naše předchozí články, práci nám tu dohodili kamarádi. V jedenácti skleníkách opečováváme a sklízíme rajčata, okurky, papriky a bylinky, které se následně rozváží po celém ostrově.

Nemůžeme tedy stále říct, že jsme objeli Island kolem dokola, ale nějaký čas nám tady přece jen ještě zbývá.

Jak vidíme Island po ročním pobytu?

Jak bychom celý náš roční pobyt tady, v zemi ohně a ledu zhodnotili?

Ochutnali jsme od všeho trochu. V zimě krutý mrazivý vítr a noční divadlo na obloze v podobě polárních září. V létě zas opalovačku na ledovci. Vodopádů navštívili tolik, že bychom dohromady všechny ty názvy nedokázali vyjmenovat. 

Šplhali jsme na sopky. Tiše pozorovali hejna papuchalků, krásných mořských papoušků připomínající tučňáky, s velkým nápadným oranžovým zobákem, kteří pouze během léta, v období hnízdění, přilétají z otevřeného moře na útesy severských zemí. Kochali jsme se nekonečnými západy slunce během polárních dnů nad barevnými loukami rozkvetlých lupinů a nestačili se divit měnící se krajině na každém kilometru jízdy. Jen ty velryby jsme v žádném zálivu nezahlédli.

Co nás nejvíce uchvátilo?

Pokud bychom měli vybrat jednu přírodní nádheru, která nás okouzlila nejvíc, byly by to jednoznačně ledovce a ledovcové laguny. Především ta největší a nejznámější Jókulsárlón Glacier Lagoon. Zvuk pukajícího ledu a šplouchání vody, když se kus odtrhne. Když pak ledovcová řeka odnáší kry do moře, ty ale zůstanou ještě chvíli na černej pláži Diamond Beach, než se úplně roztajou, nebo odplavou. 

K tomu všemu Vám tam tuleni hrající si ve vodě předvádí parádní divadýlko! Taky nemůžeme vynechat kemp Thakgil, ke kterému vede 15 kilometrů dlouhá štěrková cesta, naštěstí i s touhle si náš Pažout v pohodě poradil. Kemp je obklopen horami, v blízkosti je krásný průzračný vodopád a ledový potok se hodí na vychlazení plechovek s pivem. Je zde spousta míst na stanování, ale v nabídce jsou i chatky.  

Je to výchozí místo, odkud se můžete vydat například na 17kilometrový trek, který byl jeden z nejlepších, co jsme šli. Vyrazili jsme na nejdelší okruh a za odměnu se nám na vyhlídce naskytl parádní výhled na dlouhý ledovec táhnoucí se daleko do údolí.  Zpátky v kempu jsme byli za necelých šest hodin a v nohách měli převýšení 840 m.       

Počasí je tady opravdu nevyzpytatelné. Vždy je dobré mít kvalitní outdoorové, nepromokavé vybavení. To my díky Hannahu máme! Každé počasí má ale něco do sebe. Na některých místech má to největší kouzlo právě to pošmurné, sychravé počasí.

.. no a kam dál?

Island byl vždycky zemí, kterou jsme chtěli navštívit. Naprosto odlišná krajina, kterou byste těžko hledali v jiných zemích. I když celý ten rok byl spíše pracovní, než cestovatelský. O to větší dobrodrůžo bude naše další cesta. Splněnej sen nás obou! 

Na měsíc se v říjnu ukážeme doma a pak nás čeká Kanada! Přes zimu práce v samém srdci národního parku Banff a pak pár měsíců cestování. Takový je plán. Projet kus Kanady, dojet až na Aljašku, nevynechat ani západní pobřeží USA a cestou domů, jako třešničku na dortu, navštívit Patagonii.

Jestli se nám všechny naše plány doopravdy vydaří, můžete sledovat na našem Instagramu @dajahof @kalvasradek a na blogu Travelblog by D&R

Text a foto: Radek a Dája