close

Hlavní menu

             

So far so good ANEB Lékařky za hranicemi

Nikdo není dokonalý, a i cestovat se musí umět

Hannah Grant podporuje Irču a Kláru na jejich cestě po jižní Americe a jihovýchodní Asii. Teď jsou holky v Chile a kromě ochutnávání nepitné vody nebo stopování, mají za sebou např. i úžeh. O zážitky není nouze. Přečtěte si, co všechno je potkalo během prvního týdne putování...

Po 46 hodinách na cestě jsme dorazily do města Calama, jediného města v Chile, kde z kohoutku neteče pitná voda, což jsme ovšem nevěděly. A protože i po mdlé zimě v Čechách je žízeň v poušti velká, než jsme došly na první ubytování, vypily jsme jí celkem dost. Pro jednou jsme ale zase měly víc štěstí než rozumu a obešlo se to bez následků.

V Chile se nám skvěle stopovalo, za největší úspěch považuju stopnutí Pabla. Pablo se totiž živí vozením turistů, ale v souladu se základními pravidly stopování nás vzal zadarmo. A vlastně ještě o kousek dál, než jsme chtěly, protože nezastaví vedle policistů... to by přece bylo divný. No, a tak jsme se dostaly do města San Pedro de Atacama

Vychod slunce na Salar de Uyuni

Tady se nám podařilo se spálit a užehnout ve Valle de la Luna (Měsíčním údolí). Na světě jsou určitě o dost horší místa, kde se člověk může spálit. V San Pedru jsme potkaly spoustu sympatických cestovatelů z celého světa. A s některými jsme navázaly kontakt skrze stopování. Takhle nám bylo umožněno vykoupat se ve Skrytých lagunách (kouzelná pouštní solná jezírka), vidět východ slunce u gejzírů El Tatio ve 4 300 m n.m. a zažít další dobrodružství.

Valle de la Luna, Chile

Pro přesun do Bolívie jsme zvolily třídenní výlet přes bolivijský národní park a největší solnou pláň světa. Rozhodně to nebyla chyba! Naskytly se nám výhledy na úžasně zbarvená horská jezera a dostaly jsme se na fantastická místa, kam by se nám po vlastní ose cestovalo jen stěží. 

Laguny Escondidas, Sever Chile

Navíc výklady našeho průvodce, kterého jsme překřtily na Marcela, celé v rychlé bolivijské španělštině byly k nezaplacení. Zlatým hřebem byla již zmíněná pláň Salar de Uyuni. Teď v období dešťů se díky deseticentimetrové vrstvě vody proměňuje v obrovské zrcadlo. 

Ranní jóga na Salar de Uyuni

Východ i západ slunce (zpestřený dvojitou duhou) tu byly nezapomenutelnými zážitky. Pod hladinou se ukrývá 10 miliard tun soli, což z ní dělá materiál tak levný, že se tu z ní i staví domy.

Hotel ze soli

Z cest vás zdraví,

Irča a Klára