close

Hlavní menu

             

Hannah Grant podporuje

Z Čáslavi do světa - Skalisté hory

V oblasti, kde jsme se pohybovali, zrovna zuřily nejničivější požáry od roku 1958. Divoká zvěř se stahovala z lesů a nebezpečí medvědů bylo extrémně veliké. V cestě však pokračujeme.

Ať se nám to líbí, nebo ne, část naší cesty je za námi. Většinu míst, co jsme měli v plánu, jsme navštívili, něco bohužel stále čeká na naše prozkoumání. Projeli jsme kanadské Skalisté hory a nyní pokračujeme na západ Kanady na Vancouver Island a pak do Washingtonu a Oregonu...o tom ale příště, až to projedeme. 

Na cestu jsme si vybrali špatný rok, v oblasti, kde se pohybujeme zrovna zuří nejničivější požáry od roku 1958. Bohužel požáry si nevybírají a zasáhly i místa, kde jsme měli naplánované vícedenní hiky. Mt. Assiniboine, Bugaboo Provincial Park jsou jedny z těchto míst, kam jsme bohužel nemohli. Mnoho dalších krás je zakryto kouřem, i když požáry jsou desítky kilometrů daleko. Na jiných místech zase požáry vyhání divokou zvěř z hlubokých lesů na kraje, kde je plno turistů, a tak jsou různá omezení. Například v Glacier NP v Kanadě je doporučeno chodit na traily ve více jak 4 lidech. Nebezpečí v podobě medvědů je někde tak velké, že jsou některé části parku jednoduše zavřeny.

Cestu jsme začali v montanském městečku Bozeman, kde jsme si půjčili našeho parťáka (off-road) Chevy Malibu. Kritéria pro půjčení auta byla pouze dvě. Aby bylo co nejlevnější a pojízdné. Po průjezdu Glacier NP nás čekal první kanadský park. Waterton Lakes NP jednoduše krásný, úžasná příroda a skoro nikdo zde nebyl. Dalšími zastávkami nám byly NP Kooteney, Banff, Jasper a Provincial Park Mt.Robson (nejvyšší hora Rockies v Kanadě).  V Kooteney jsme si vybrali trail k jezeru Floe. Trasa je součástí Rockwall Trailu, který je považován za jeden z nejhezčích v Kanadě. Opravdu tomu tak bylo, rozkvetlé květiny, vysoké horské štíty, vodopády, jezero, ledovec. Až na medvědy jsme na jediném výšlapu viděli snad všechno :). Banff jsme rychle projeli, dali pár kratších trailů. V Yoho jsme vyšplhali na Paget Peak, kde jsme nepotkali živou duši. Další den, další výšlap. Tentokrát Iceline trail, který vede na úrovni ledovců a ledovcových jezírek.

Čekal nás přejezd jedné z nejkrásnějších silnic světa. Icefield Parkway spojuje NP Banff a Jasper, lemují ji ledovce a mnoho různě modře barevných jezírek a jezer, včetně nejspíš nejznámějšího Peyto Lake. K tomu není vůbec těžké se dostat, přímo u vyhlídky je parkoviště. V Jasperu návštěva horkých pramenů, několik trailů a už jsme se těšili do méně známého Mt. Robson Provincial Parku. Zarezervovali jsme si místo v kempu (povolení pro stanování) a vyrazili jsme k Berg Lake. Jezero, které leží v nadmořské výšce 1640 metrů přímo pod 3954 metrů vysokou Mt. Robson. Hora je lemována ledovci, a právě ty zásobují jezero vodou.

Požáry řádí i na západě USA, tak uvidíme, jak to tam bude vypadat. Zatím se to jen zhoršuje. Sledovat naši cestu můžete na FB stránce Z Čáslavi do světa.

Ahoj!

Text a foto: Michal Hynek