close

Hlavní menu

             

S Hannah vybavením a touhou uspět

Za hranici komfortu

Ondřej Šperka a Matěj Štrunc vyráží směr vysněné Špicberky. V rámci dlouhodobého projektu Hannah Grant jsme je vybavili naším stanem a podpořili v jejich snu. Přečtete si zážitky z putování v okolí Špicberků a samozřejmě i zkušenosti, jak obstál stan Hawk 2 v náročných polárních podmínkách.

Polární kruh. Někde mezi ním a severním pólem leží Špicberky, na nich žije přibližně dva a půl tisíce lidí a 4000 ledních medvědů. Severně od hlavního města leží opuštěné město duchů - Pyramida. Pěšky tam skoro nikdo nechodí. A přesně to je příležitost pro dva dobrodruhy, které jsme podpořili: Ondřeje Šperku a Matěje Štrunce! Pod záštitou projektu "Za Hranici Komfortu" se pokusí zdolat cestu, po které vás provází jen ledovce, lední medvědi, nevyzpytatelné počasí, blbý kecy kámoše, … ale hlavně - obrovská touha uspět


A jak si vedli kluci i náš stan?

Co by to bylo za cestu bez přespávání v příkopech a lesích za benzínkami. Do Osla jsme tedy vyrazili stopem. Mačky, cepíny a cedule „Svalbard“ s obrázkem ledního medvěda, no kdo by tyto dva dobrodruhy nepopovezl?

Na Špicberkách leží staré ruské město, jež po ukončení těžby černého uhlí zůstalo opuštěné. A přesně to byl náš cíl. Dojít pěšky do města duchů Pyramiden. Hrozí střetnutí s ledním medvědem, proto si půjčujeme dvě zbraně a nakonec i psa. Sibiřský husky Rudek byl významným členem naší výpravy.

Zbraně, granule pro psa, jídlo na dva týdny pro nás, vybavení, … naše batohy pokořovaly hranici 30 kilo. Každý gram hrál roli. A právě váha byl jeden z hlavních faktorů při výběru stanu. I díky tomu padla volba na Hawk 2. Tato vlajková loď Hannahu váží jen 2 kila!

Hned první den nás sever přivítal velmi silným větrem a my tak měli možnost ověřit stabilitu stanu. Díky podlouhlému tvaru jej bylo třeba postavit po směru větru. 3prutový stan obstál první zkoušku a my se utvrdili v tom, že je to jedna z mála jistot, kterou na cestě do Pyramidy máme.

Čtrnáct hodin pochodu denně nebylo výjimkou. V těchto chvílích velkého vyčerpání jsme ocenili jednoduchost a rychlost stavby. Vnitřní stan se pomocí plastových háčků jednoduše připne k třem tyčím a tím se vypne. Tato fáze, jak se ze zmuchlané věci stane precizně vypnutý vnitřní stan, mě vždy bavila nejvíce. Přehodit tropiko, zacvaknout ho do rohů a už ho jen vypnout kolíky. Stavba zabere dvě minutky, dokonce i jeden člověk to hravě zvládne.

Zprvu jsme trochu zápasili s místem. Stan má totiž jen jednu velkou předsíň a je tedy třeba vytvořit si systém umístění batohů, bot a zároveň zachovat uličku pro pohodlný východ. Nebyl v tom však problém. I jako dva vysocí chlapi s plně naloženými batohy jsme se do stanu pěkně poskládali. Jen na našeho psa Rudeka v Hannahu nemysleli, my jim to ale promineme, stejně jsme potřebovali, aby venku odháněl lední medvědy.

Za tři měsíce života se náš Hawk 2 kromě Špicberků stihnul podívat i do Skotska, kde ustál největší zatěžkávací zkoušku – kousek od moře nás překvapila velká bouře a my se modlili, ať z toho útesu nesletíme. Vše drželo.

Díky své bezkonkurenční váze se výborně hodí i na sólo cestování a tak se těším, až mi bude dělat parťáka při cestě na Ukrajinu.


Podívejte se, jak se staví Hannah Hawk 2Ondřej Šperka
Za Hranici Komfortu