Inspiruj se do chladných dní
23. 6. 2023
Každý stan je samozřejmě trochu jiný. Stan pro rodinnou dovolenou v kempu se bude lišit od toho pro vysokohorské túry, jak konstrukcí, tak vybavením. Základ je ale pro všechny outdoorové přístřešky dost podobný, tak si uděláme malou rekapitulaci.
Ve většině případů by se stan dal rozdělit takto:
Je z prodyšného materiálu (tenká látka nebo síťovina). Propouští vlhkost ven, aby páry nekondenzovaly uvnitř stanu. Pokud táboříš v suchém prostředí, můžeš klidně spát i bez vnější plachty. Vnitřní stan bude fungovat jako moskytiéra.
Nepromokavá vnější plachta, která chrání stan před povětrnostními vlivy (deštěm, větrem, UV zářením, …). Zvyšuje odolnost stanu.
Spodní část stanu z extra pevného materiálu. Je voděodolná, nepropustí vlhko dovnitř a odolává oděru.
Krytý prostor před vchodem. Má vlastní konstrukci, takže je dostatečně prostorná. Dá se v ní například schovat před deštěm a v úkrytu si něco uvařit.
Zkosený prostor mezi vnitřním stanem a vnější plachtou, kam můžeš uložit svůj batoh a jiné věci. Chrání vstup do stanu před přímým deštěm. Většinou nemá podlážku, takže nezabrání navlhnutí věcí od země.
Vybavení, bez kterého bys stan nepostavil:
Drží stan vzpřímený. Seženeš je v různých variantách, nejpoužívanější jsou sklolaminátové neboduralové (hliníkové). Naprostá většina tyček je s lankovým mechanismem, ale narazíš i na šroubovací nebo zasunovací, zejména u doplňkových tyček některých rodinných stanů. Každý materiál a provedení má něco do sebe a hodí se pro jiný typ stanování.
Slouží k ukotvení stanu k zemi. Vyrábějí se z různých materiálů (hliník, ocel, titan nebo slitina) a také mají různé délky a tvar. Pokud se chystáš tábořit na sněhu nebo písku, pořiď si speciální kolíky k tomu určené.
Slouží k maximálnímu vypnutí plachty. Je dobré mít s sebou náhradní lanko, kdyby se nějaké přetrhlo. Milovníci táboření v extrémních podmínkách ocení další a delší lanka i pro případ, že musí zdvojit ukotvení stanu v silném větru.
Pokud víš, že budeš často stanovat na místech, kde by podlážka stanu mohla přijít k úhoně, kup si ještě náhradní plachtu pod svůj stan. Získáš extra ochranu před protržením nebo promočením podlážky. Znamená to ovšem váhu navíc, tak na to mysli, pokud chceš stanovat v extrémních podmínkách.
Tyto položky v batohu zase tolik místa nezaberou, ale dokážou vyřešit prekérní situaci, když se protrhne plachta nebo zlomí prut.
Nezapomeň věnovat stanu řádnou péči – Jak pečovat o stan
Pokud se chystáš na první letošní výlet, radši si stan překontroluj. Třeba jsi loni poztrácel polovinu kolíků a zapomněl jsi je dokoupit. Nebo ti myši ve sklepě prokousaly plachtu. Překontroluj i nově zakoupený stan. Nikdy nevíš, chybka se může stát, ale ty ji nechceš řešit někde uprostřed divočiny.
Doporučujeme do obalu uložit všechny části zvlášť. Oceníš hlavně v případě, že budeš muset stan stavět za deště. Když si všechny propriety zaroluješ do podlážky, nezbyde ti nic jiného než v lijáku všechno rozbalit, stavět stan, do kterého ti bude pršet a tak dále.
SERIÁL - TIPY NA SPRÁVNÉ STANOVÁNÍ
Přihlášení pomocí e-mailu
nebo rychlé přihlášení
Jsi tu poprvé?
Registrace nového zákazníka